17 Ekim 2014 19:22

Rusya ve Ukrayna Minsk Memorandumu'na bağlı kalacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Norman Dörtlüsü müzakerelerinin sonucunu “iyi” olarak nitelendirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petrol Poroşenko ise "Taraflar Minsk Memorandumu'na bağlı kalacak" dedi.

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Norman Dörtlüsü müzakerelerinin sonucunu “iyi” olarak nitelendirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petrol Poroşenko ise "Taraflar Minsk Memorandumu'na bağlı kalacak" dedi.

İtalya’nın Milano kentinde Normandi formatında gerçekleştirilen Rusya, Almanya, Ukrayna ve Fransa liderlerinin katıldığı toplantının ardından basına açıklamada bulunan Poroşenko, liderlerin vardığı ilk karara göre tarafların Minsk Memorandumu’nun gerçekleştirilmesine bağlı kalacağı ve kabul edilen maddelerin tamamının yerine getirileceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, “İkinci olarak, taraflar Ukrayna’nın doğusunda gerçekleştirilecek seçimlerin, benim dün imzaladığım kanunlar temeline dayanacağını kabul etti. Seçimler 19 Eylül’deki Minsk Protokolü’nde belirlenen bölgelerde gerçekleştirilmek zorundadır” dedi.

Milano’da yeni doğal gaz anlaşmalarının temel parametreleri konusunda mutabakata varıldığını belirten Poroşenko, Ukrayna yönetiminin yeni sözleşmeyi finanse etmek için kaynak arayışında bulunduğunu kaydetti.

Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov, müzakerelerde ele alınan konulardan birinin doğal gaz olduğunu söylemişti

Temasları ile ilgili basına değerlendirmede bulunan Putin, Ukrayna’ya en azından kış döneminde doğal gaz sevkiyatının yeniden başlaması konusunda anlaştıklarını söyledi. Putin, “Ukraynalı ortaklarımızla doğal gaz arzının yeniden başlaması konusunda anlaştık. En azından kış döneminde. Maalesef Ukrayna’nın nakit sorunu var” uyarısında bulundu. Rus lidere göre Ukrayna’nın Rusya’ya doğal gaz borcu 5,3 değil, 4,5 milyar dolar civarında.

AB, UKRAYNA’YA MALİ DESTEK VERMELİ

Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’nın mali sorununun çözülmesi konusunda destek vermeleri gerektiğini ifade eden Putin, “Kiev böylece Rusya’ya olan doğal gaz borcunu ödeyebilir. Biz Avrupalı ortaklarımızın Ukrayna’nın nakit sorununun çözümüne katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Dobas’a özel statü verilmesinin doğru yönde bir adım olduğunu, Minsk’te sağlanan anlaşmanın uygulanması konusunda taraflara güvence verilmesi gerektiğini söyledi. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’nın mali sorununun çözülmesinde katkı sağlaması gerektiğini ifade etti.

DONBAS’A ÖZEL STATÜ DOĞRU YÖNDE BİR ADIM

Ukrayna’nın doğu bölgesi Donbas’a özel statü verilmesinin mükemmel olmadığını, ancak doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ifade eden Putin, “Muhtemelen bu ideal bir belge değil. Ancak bu doğru yönde atılan adımın güvenlik problemlerin çözümünde katkı sağlamasını ümit ediyorum.” dedi.

Rusya’nın çatışma bölgesinde milis güçler ve Kiev’in askeri güçlerini çekmesi için yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydeden Putin, “Biz kabul edilebilir bir çözüm için süreci hızlandırabiliriz.” önerisinde bulundu.

MİLİS GÜÇLERİN AİLELERİ DONBAS’TA

Rus lider milis güçlerin bölgeden ayrılmaması konusunda, “Onlar diyor ki; Biz bölgeden ayrılamayız, ailelerimiz, eşlerimiz ve çocuklarımız orada yaşıyor. Bu dışarıda tutulamaz. Ukrayna tarafı da bu sorunu biliyor. Bazı bölgelerde Ukrayna ordu birlikleri de Minsk anlaşmasına aykırı olarak kalmaya devam ediyor.” eleştirisi getirdi.

Minsk’te sağlanan anlaşmanın uygulanmasını tarafların gözleyemediğini ifade eden Rus lider, “Ben anlaşmaların yerine getirilmesinden tüm tarafların emin almak isteyeceğini düşünüyorum.” dedi.

19 Eylül'de Belarus'un başkenti Minsk'te ikinci kez toplanan "Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu" 7 saat süren görüşmelerin ardından ateşkes sürecinin hayata geçirilmesine ilişkin 9 maddeden oluşan memorandumu imzalamıştı.

Memorandum, taraflar arasında ateşkesin sağlanmasını, birliklerin 19 Eylül itibarıyla bulundukları noktalarda kalmalarını, daha önce yerleştirilen mayınların temizlenmesini, taraflar arasında her türlü silahın kullanılmasının ve saldırıların yasaklanmasını içeriyor.

Ayrıca, güvenlik bölgelerinde mayın ve diğer patlayıcı aletlerin yerleştirilmesinin yasaklanmasını,ağır silahların 24 saat içinde çatışma bölgesinden ve yerleşim birimlerinden 15 kilometre geri çekilmesini, güvenlik bölgesinde AGİT hava araçları hariç tüm uçak ve diğer yabancı uyruklu hava araçlarının uçuşlarının yasaklanmasını öngörüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İntihar haberlerinin verilişine dikkat edilmezse intihar girişimleri artar

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa