17 Ekim 2014 17:37

YPG'li Dilek 'PKK Diyarbakır sorumlusu' zannıyla tutuklandı

Kobanê'de IŞİD'e karşı savaşan YPG savaşçısı Selahattin Dilek, Suruç'ta tedavi gördüğü hastanede polisler tarafından gözaltına alınıp 4 gün boyunca sorgulandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece "PKK'nin Diyarbakır bölge sorumlusu" olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Paylaş

Kobanê'de IŞİD'e karşı savaşan YPG savaşçısı Selahattin Dilek, Suruç'ta tedavi gördüğü hastanede polisler tarafından gözaltına alınıp 4 gün boyunca sorgulandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece "PKK'nin Diyarbakır bölge sorumlusu" olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Kobanê'de, IŞİD'e karşı savaşırken ağır yaralanan Selahattin Dilek adlı YPG'li, getirildiği Suruç Devlet Hastanesi'nde ameliyat olduktan sonra "PKK'nin Diyarbakır bölge sorumlusu" olduğu iddiasıyla polisler tarafından gözaltına alındı. Emniyet tarafından servis edilen haberlerle basında da bu yönlü lanse edilen Dilek, gözaltına alındıktan sonra getirildiği Diyarbakır TEM Şube Müdürlüğü'nde 4 gün boyunca sorgulandı.

Yapılan sorgusunun ardından Dilek, bugün tedavisi tamamlanmadan Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından Dilek, tutuklama talebiyle Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Dilek, mahkemede verdiği ifadesinde, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, kendisinin PYD'li olduğunu ve 24 gündür IŞİD'e karşı Kobanê'de savaştığını kaydetti.

Verdiği ifadesinde PYD'ye katıldığı zamanı tam olarak hatırlamadığını belirten Dilek'e, polisler tarafından kendisine gösterilen PKK'nin Diyarbakır sorumlusu olduğu iddia edilen "Sofi" kodlu PKK'liyi tanımadığını ifade etti. Dilek, ifadesinde "Teşhis tutanaklarını kabul etmiyorum. Bana isnat edilen eylemleri kabul etmiyorum. Dosyada bana göstermiş olduğunuz şahıs bana benziyor olabilir, ancak ben değilim. Fotoğrafta oynama yapılmış olabilir" dedi

Mahkeme ise "Sofi" kod isimli PKK'li hakkında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Silahlı örgüt kurma veya yönetme" suçlamasıyla açılan 3 dosyadan Dilek'in tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme tarafından Dilek'e, 3 Temmuz 2013 tarihinde Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Kralkızı Barajı Koruma Bölüğü Üst Bölgesi ile Hani İlçesi Topçular Jandarma Karakolu'na yönelik silahlı eylemlerinin emrini verdiği ve 11 Eylül 2012 tarihinde ise Diyarbakır Dicle'de Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne ait zırhlı polis aracına düzenlenen roketatarlı ve uzun namlulu eylemi organize ettiği suçlamaları isnat edildi. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Van, işçi direnişinden olumlu haber bekliyor

SONRAKİ HABER

Hakların Köprüsü Derneği: Mülteci dostlarımız güvenlik problemi değildir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa