17 Ekim 2014 17:08

Nilüfer Aksoy'un katiline 'iyi hal' indirimi

Koruma talebinde bulunmasına rağmen Diyarbakır'da boşanmak istediği eşi tarafından katledilen Nilüfer Aksoy'un davasında, duruşmalara katılmayan katil Murat Türkoğlu'ya, "iyi hal" indiriminden müebbet hapis cezası verildi.

Paylaş

Koruma talebinde bulunmasına rağmen Diyarbakır'da boşanmak istediği eşi tarafından katledilen Nilüfer Aksoy'un davasında, duruşmalara katılmayan katil Murat Türkoğlu'ya, "iyi hal" indiriminden müebbet hapis cezası verildi.

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde Ev Ekonomisi Teknikeri olarak çalışan 2 çocuk annesi Nilüfer Atasoy (Türkoğlu) bir kaç kez koruma talebinde bulunmasına rağmen 29 Ağustos 2013 tarihinde boşanmak istediği eşi Murat Türkoğlu tarafından bir otomobilden pompalı tüfekle üzerine açılan ateş sonucu katledilmişti.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen katil zanlısı Murat Türkoğlu, Diyarbakır Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında "iyi hal indirimi" alarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmayı takip eden Demokratik Özgür Kadın Hareketi ve Aksoy'un ailesi duruşma sonrası basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı EPİDEM Psikologu Gülistan Turgut yaptı.

'DEVLET KENDİ ELİYLE ŞİDDETİ SİSTEMATİZE EDİYOR'

Turgut, dünyada ve Türkiye'de kadınlara yönelik şiddetin her geçen gün artmakta olduğunu belirterek, kadınların işyerlerinde, evlerinde, hastanelerde, okullarda, kısacası yaşamın tüm alanlarında şiddete maruz kaldığını belirtti. Mevcut sistemin kendi elleriyle toplumda ve kültürel ortamda kadına yönelik şiddeti sistematize ettiğine dikkat çeken Turgut, kadının her alanda ve her şekilde eşit yurttaş olarak haklarını kazanmasının engellendiğini ifade etti. Kadınların yaşam haklarının elinden alındığını ve şiddetin olağanlaştırıldığını dile getiren Turgut, "Yıllardır ülkemizde devlet erkini elinde tutan iktidarların kadına bakışı, yürürlükte olan yasalarda kendini göstermektedir. Katledilen kadınlar devletin göstermelik koruma kanunlarından bile yararlanamıyor" dedi.

'KATİLLERİN EN AĞIR CEZAYI ALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'


Nilüfer'in bir kaç kez koruma talep etmesine rağmen katledildiğine dikkat çeken Turgut, duruşmada katilin son güne kadar raporlar alıp duruşmalara gelmediğine vurgu yaptı. Turgut, "Bizler DÖKH olarak bu zihniyetin taşıyıcılarına, kadını korumacı adı altında gerçekleştirilen yasalar ve bu yasa koyucuların her zaman karşısında olacağımızı, aynı zamanda kadın katliamlarının yargı süreçlerinde takipçisi olacağımızı, suçluların en ağır cezaya çarptırılması için mücadele edeceğimizi belirtiyoruz" dedi. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Engellilerden eşit yurttaşlık talebi

SONRAKİ HABER

DYP'den 23 Haziran açıklaması: Tüm gücümüzle İmamoğlu'yu destekleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa