17 Ekim 2014 16:51

Mahkeme kadının ölmesini mi bekliyor?

İstanbul’da boşanmak isteyen eşi S.Ö’yü öldürmeye teşebbüs eden Osman Şengül’ün tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, S.Ö katılmadı.

Paylaş

Duygu AYBER
İstanbul


İstanbul’da boşanmak isteyen eşi S.Ö’yü öldürmeye teşebbüs eden Osman Şengül’ün tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya, S.Ö katılmadı. 23 Ocak tarihine ertelenen davada, S.Ö’nün avukatlarının tüm taleplerine rağmen Osman Şengül hakkında yine tutuklama kararı verilmedi.

Mahkeme kararına tepki gösteren S.Ö’nün avukatı Duygu Üyetürk, “Sanığın tutuksuz yargılanmasına karar vermek demek, S.Ö ölmeden bu duruma bir şey yapmak istememek demektir” dedi.

Davaya müdahil olan avukatlardan Meriç Eyüboğlu da, sanık Osman Şengül’ün ölümcül darbelerle yaraladığına ilişkin kanıtın adli tıp raporunda belgelenmesine ve dava dosyasında yer almasına rağmen mahkemenin tutuklama kararı vermediğine dikkat çekti.

‘CANA KASTETMEYE TUTUKLAMA YOK’

Duruşmayı gazetemize değerlendiren Avukat Üyetürk, S.Ö’nün aldığı ölümcül darbeler nedeniyle bir kolunun his kaybı yaşadığını ve tedavi görmeye devam ettiği için duruşmaya katılmadığını söyledi. S.Ö’nün yaşadığı olay nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını da anlatan Üyetürk, “Psikolojisi de evden çıkabilecek durumda olmadığından duruşmaya katılmadı. Bu sebeple mahkeme başkanı bizi çok detaylı dinlemedi. Olay yeri inceleme raporuna göre yerde S.Ö’nün kanı olduğu ve yaralama gerçekleştiği belli. Adli tıp raporunda da ‘Yaşamı tehdide sokacak 7 bıçak darbesiyle yaralandığı’ ifadesi geçmesine rağmen sanık inkar etti. ‘O bana saldırdı. Ben kendimi savunmak için elime bir bıçak aldım. Tokat bile atmadım.’ diyerek yalan beyanlarla adeta duruşmayı yönlendirdi” diye konuştu.

Avukat Meriç Eyüboğlu ise, “Mahkeme heyetine, S.Ö’nün 7 yerinden ölümcül darbe aldığını sunduk ve kendisini öldürmek üzere bir saldırıya uğramasının ağır bir travma olduğunu, mahkemenin bu durumu anlaması gerektiğini ve durumuna ilişkin rapor sunacağımızı söyledik. Ancak gerekçe sunulmadan, sanığın tutuklu yargılanması talebimiz reddedildi” dedi.
Bu dava açıldıktan sonra dahi sanık Osman Şengül’ün tedbir kararına uymayarak S.Ö’yü rahatsız ettiğini de sözlerine ekleyen Eyüboğlu, “Böyle ağır bir davada yargılanmasına rağmen tutuklanmaması düşündürücüdür” dedi.

S.Ö’NÜN HAYATI TEHLİKEDE OLABİLİR

Duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına konuşan Nergis Şen, S.Ö davasının takipçisi olacaklarını duyurdu. Osman Şengül’ün tutuksuz yargılanmasının S.Ö’nün hayatının tehlikede olduğunu anlamına geldiğini belirten Şen, “Katilleri koruyan erkek adalete karşı direnmek, katillerden ve Osman Şengül gibi potansiyel katillerden hesap sormak için, ölüme direnen S.Ö’nün yanındayız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

HES ve RES için 9 ilde acele kamulaştırma

SONRAKİ HABER

4 mülteci işçiyi öldüren ihmal protesto edilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa