17 Ekim 2014 16:43

Su kuyusunda gaz çıkınca bütün tarlaları kurudu

Siirt’te yaşayan ve sebze ticareti ile uğraşan Gayır ailesi, petrol sahasına yakın bir mesafede bulunan tarlaları için kazdıkları su kuyusunda gaz birikmesi yüzünden tarlalarını sulayamıyor.

Paylaş

Siirt’te yaşayan ve sebze ticareti ile uğraşan Gayır ailesi, petrol sahasına yakın bir mesafede bulunan tarlaları için kazdıkları su kuyusunda gaz birikmesi yüzünden tarlalarını sulayamıyor.

Siirt’tin Kurtalan ilçesine bağlı Kaynaklı (Mağrip) köyünde oturan Gayır ailesi, TPAO’ya ait Mağrip petrol sahasına 300 metrelik uzaklıkta bulunan 10 dönümlük arazilerinde açtıkları su kuyusunda tehlikeli seviyede gaz birikmesi nedeniyle çaresizlik içinde. Aile fertleri, 4 ay önce tarlalarını sulamak için su motorunu çalıştırmak istedi ve bu sebeple indikleri kuyuda gaz kokusu aldı. Bunun üzerine kuyudan çıkan aile fertleri bir kağıt yakarak kuyuya attığında kuyunun yandığını gördü. Yaşanan bu durum üzerine başvurdukları yetkililer konuyla ilgilenmeyince aile Kurtalan Kaymakamlığına başvurdu. Başvuru sonrası TPAO tarafından Ankara’dan getirilen bir ekip kuyuda incelemede bulundu.

Yapılan inceleme sonucunda uzmanlar Gayır ailesine, bu durumun 30 metre uzaklıkta bulunan petrol kuyularından kaynakladığını söylemelerine rağmen sorunun nasıl çözüleceği konusunda bir yol göstermedi.

Yüz yüze kaldıkları sorunla ilgili bir muhatap aradıklarını belirten tarla sahibi İdris Gayır, “Eğer çıkmayacaksa, çevrede bulunan kuyulardaki çalışmaları durduracağız. Boğazımıza kadar geldi. Bu ekili araziyi bu kuyudan çıkan su ile suluyorduk. Şu anda korkudan kuyuya yaklaşamıyoruz. Bu adalet mi. Enerji Bakanlığı mı, Çevre Bakanlığı mı, TPAO mu kim ilgileniyorsa kısa bir sürede bizimle iletişime geçmesini bekliyoruz ki bu işten kurtulalım. Bu böyle olmaz tam bir zülümdür. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi. (Siirt/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İzmir Barosu: Özel yargılama usülleri geri getiriliyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa