17 Ekim 2014 14:58

Edebiyatçıların cümleleri bu kez Kobanê için

Yazar ve şairler, Kobanê için bir araya geldi. “Kobanê için 1 cümle” çağrısıyla buluşan edebiyatçılar, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırıları altındaki Kobanê’yle dayanışmak amacıyla kendi kurdukları cümlelerle yan yana geldi.

Paylaş

Yazar ve şairler, Kobanê için bir araya geldi. “Kobanê için 1 cümle” çağrısıyla buluşan edebiyatçılar, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırıları altındaki Kobanê’yle dayanışmak amacıyla kendi kurdukları cümlelerle yan yana geldi.

Cezayir toplantı salonunda düzenlenen toplantısının açılış konuşmasını Murathan Mungan yaptı.

Aralarında Gönül Kıvılcım, Gaye Baralıoğlu, Sema Kaygusuz, Behçet Çelik, Burhan Sönmez, Hatice Meryem, Necmiye Alpay, Melike Koçak, Şeyhmus Diken, Nermin Yıldırım, Nalan Barbarosoğlu, Turgay Fişekçi.. ve Berrin Karakaş’ın da olduğu edebiyatçılar, ortak imzaladıkları metini Burhan Sönmez Kürtçe okudu. Mert Fırat’ın seslendirdiği “Kobanê” adlı bir dia gösteriminin ardından Murathan Mungan sözü aldı.

BUGÜN KOBANÊ İÇİN HERKES BİR CÜMLE KURMALI

Murathan Mungan açılış konuşmasında bugüne dek binlerce cümle kurmuş yazarlar olarak toplandıklarını söyledi. “Vicdan, ahlak, hakkaniyet, merhamet gibi kavramlardan hareketle değil bizi insan yapan yapı taşları adına da toplandık.” Diyen Mungan, Kobanê’nin sadece Türklerin, Kürtlerin, Arapların değil, bir insanlık meselesi olduğunu vurguladı. “Kobanê uzaktaki köyümüzdür.. Bizim hem sılamız hem gurbetimiz sınır komşumuzdur Kobane” diyen Mungan, Türkiye’nin İnsani yardım koridoru açmasını istedi; “Eğer Kobanê’ye koridor açılmazsa başkalarının başına yıkmaya çalıştığınız dünya kendi başınıza yıkılabilir.
Bugün barbar, vahşet IŞİD’in karşısında siyasi çıkar ummak, IŞİD kadar barbar olmayı gerektirir. IŞİD’e açık destek veren bir devletin vatandaşı olduğum için utanıyorum. Etrafta dolaşan kravatlı İŞİD’cilere ihtiyacımız yok.

Ortadoğu’yu emperyalist güçlerin satranç tahtası olmaktan çıkaracak bir olgudur Kobanê. Bugün yüzyılımızın en büyük direniş hareketlerinden biri tam da sınırımızda başladı. Barış için savaşmakla savaş için savaşmak arasında tarafsız kalmak hâlâ ne kadar doğru, bilemiyorum ama bugün Kobanê için herkes bir cümle kurmalı.”

TYS: TÜRKİYE HÜKÜMETİNE ÇAĞRIMIZDIR, KORİDORU AÇ

Yazarların çağrısıyla yapılan toplantıya Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye Merkezi ve Kürt Yazarlar Derneği de katıldı. Türkiye Yazarlar Sendikası Türkiye Hükümetine seslenerek Koridoru açmasını istedi. PEN Türkiye Merkezi ise “Kobanê, hepimizin canı, kanı, özgürlük ruhudur” dedi. Kürt Yazarlar Derneğinden Remziye Arslan “Kobanê Hangi Boşluğa Düşer” başlıklı bir bildiriyi okudu. Toplantıya katılmayan yazar ve şairlerin cümlelerini ise Ayşegül Tözeren okudu.

KOBANÊ İÇİN KURULAN CÜMLELER

Necmiye Alpay: Son Cumartesi Anneleri’nden  Hanım Tosun’un dediği bir cümleyle katılmak istiyorum. “Jitem ‘in bize yaptıklarını bugün IŞİD yapıyor.”

Emrah Serbes
: Kobanê’ye açılacak koridorun Türkiye iç barışı ve huzuru için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kobane’deki direnişi selamlıyorum.

Murat Uyurkulak:
Kobanê kalesi düşerse bu ülkede ayakta zor duran kardeşlik de düşer.

Ahmet Büke: Doğduğun yer artık yoksa öleceğin yer de seni artık kabul etmiyor. Bunu belledik.

Kamil Tekin Sürek: Kobane katliama karşı direniyor,AKP hükümeti bu insani talebi yerine getirmeli.

Hatice Meryem: Seyirci kalmak insanlık suçudur. aç yani koridoru, basit.”

Sezai Sarıoğlu: Devletler ayrı yazılsın ama kobanê ve isyan bir yazılsın kaderini kendi tayin etsin.

Yavuz Ekinci:
İnsan derdi kadar büyük olurmuş orada savaşanlar çok büyükler.

Menekşe Toprak:  Kadim toprakların çocukları ağıt dinleyerek değil de masallarla büyüsün diye Kobanê’ye koridor açın.

Gönül Kıvılcım: Halkların acıları da kardeştir. Kobanê’ye seyirci kalma. 

Mehmet Said Aydın: Kürtlerin hali keyiftir, direnmektir, eğlencedir, şimdi keyif kalmadı direnmek kaldı. Yaşasın kuzey başkaldırısı, yaşasın YPG savaşçıları. (İstanbul/EVRENSEL)
AYDINLARDAN KOBANÊ’YLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Ankara Aydın Sanatçı Girişimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobanê’nin bizle ne alakası var” sözlerine tepki gösterdi. Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapan aydınlar, “Yükselen bu ırkçı-faşist-dinci dalga karşısında Kürtlerle dayanışma içerisinde olmak boynumuzun borcudur” dediler.

Basın açıklamasına sanatçılar Ahmet Telli, Zerrin Taşpınar, Ali Balkız, Oktay Etiman, Ahmet Abakay, Temel Demirer, Sibel Özbudun, Mehmet Özer, Ahmet Caybaz, Fatih Kanat, Yılmaz Demiral katıldı. Aydınların açıklamasına aralarında Emek Partisi (EMEP) ve Halkevleri’nin de bulunduğu çok sayıda kurum da destek verdi. Aydınlar adına açıklamayı yapan Mahmut Konuk, Kobanê protestolarına yönelen şiddetin ileride Alevilerin protestolarını, işçi eylemlerini, kadınların mücadelelerini, çevrecilerin taleplerini, ateistleri, LGBTİ bireyleri de hedef alacağı uyarısında bulundu. Konuk, “Bugün Kobanê direnişiyle dayanışmayı yükseltmek, yalnızca enternasyonalist dayanışmanın gereği değil, hakim oldukları coğrafyalara kayıtsız şartsız teslimiyet ve kölece boyun eğişi dayatan katiller sürüsüne karşı kendi özgürlüğümüz için mücadele etmektir” dedi. (AnkaraEVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

YPG: IŞİD takviye güçlerle saldırılarını yoğunlaştırma çabasında

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa