17 Ekim 2014 14:31

YPG: IŞİD takviye güçlerle saldırılarını yoğunlaştırma çabasında

YPG Basın Merkezi, IŞİD’in , Kobanê'ye Cerablus, Gire Spî (Til Ebyad), ve Rakka başta olmak üzere, çeşitli merkezlerden yaptıkları takviyelerle saldırılarını yoğunlaştırmaya çalıştığını açıkladı.

Paylaş

YPG Basın Merkezi, IŞİD’in , Kobanê'ye Cerablus, Gire Spî (Til Ebyad), ve Rakka başta olmak üzere, çeşitli merkezlerden yaptıkları takviyelerle saldırılarını yoğunlaştırmaya çalıştığını açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, IŞİD’in IŞİD’in bu çabalarına karşı Kobanê savunmasında yer alan YPG, YPJ ve Burkan El Fırat güçlerinin de bazı noktalara yönelik karşı saldırılar düzenlediğini açıklayan YPG Basın Merkezi, "Saldırıları başarısız kılınan çeteler Kobanê kent merkezi ve sınır kapısı bölgesini bombalamaktadır" dedi.

DOĞU CEPHESİNDE 2 SALDIRI PÜSKÜRTÜLDÜ

YPG Basın Merkezi, doğu cephesinde 2 ayrı noktada dün öğleden sonra başlayan şiddetli çatışmaların gece saatlerine kadar aralıksız sürdüğünü kaydetti. Kuzeydoğu cephesindeki Kaniya Kurda bölgesinde önceki gün YPG ve YPJ güçlerinin çetelerden kurtardığı bölgelere yeni bir saldırı düzenleyen IŞİD’in  geri püskürtüldüğünü açıklayan YPG Basın Merkezi, "Şehrin doğu girişinde bulunan belediye çevresinde de çeteler 2 ayrı koldan saldırı düzenlemiştir. Bu saldırıları da püskürtülen çeteler saldırı öncesi mevziilerine çekilmek zorunda kalmıştır" dedi.

IŞİD’in  Miştenur Tepesi'nin de bulunduğu güneydoğu cephesinde de dün gece üst üste saldırı düzenlediğini vurgulayan YPG Basın Merkezi şunları belirtti:
"Güçlerimiz bu alandaki saldırıları da püskürtmüştür. Önceki gün güney cephesinde ağır darbe vurulan çetelerin saldırı güçleri kırılmıştır. Bu nedenle güney cephesinden dün gece boyunca çeteler ağır silah ve toplarla güçlerimizin mevziilerini ve kent merkezini bombalamıştır."

Dün öğleden sonra Kobanê'nin batısındaki Mala Mustafayê Musa köyü civarında YPG güçleri ile IŞİD arasında bir çatışmanın yaşandığını da kaydeden YPG Basın Merkezi, "Yine Kobanê'nin batısında bulunan Arbuş mezrasında üslenen çetelere yönelik bir saldırı düzenlenmiştir. Çatışmalar ardından çeteler bu noktalardan kaçmak zorunda kalmıştır. Kobanê kent merkezinin güneybatı ucunda bulunan Menazê köyü ile kent merkezi arasında da çeteler ait bir araç içindeki çetelerle birlikte imha edilmiştir. Son 24 saat içinde yaşanan çatışma ve gerçekleştirilen eylemlerde tespit edilebilen toplam 18 çete öldürülmüştür" dedi.

YPG açıklamasında "Kobanê savunmasında büyük bir kararlılıkla ilk günden beri direnen 3 yoldaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır" dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Özge Özpirinçci: Dizi setlerinde çare grev

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa