17 Ekim 2014 12:18

MİT'e ait TIR'ları durduran askerlerin yargılandığı dava ertelendi

Adana'da, 19 Ocak 2014’te, MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'casusluk' iddiasıyla 13 asker hakkında açılan dava ertelendi.

Paylaş

Adana'da, 19 Ocak 2014’te, MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'casusluk' iddiasıyla 13 asker hakkında açılan dava ertelendi.

Tutuksuz sanıklar, davanın üçüncü duruşmasında savunma yapamadı. Yayın yasağı konulan ve gizli gerçekleşen son celsede mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine ilişkin talepleri değerlendirdi. Mahkeme, ‘görev uyuşmazlığı’ talebiyle bir örneği Askeri Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen dosyanın incelemesinin beklenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşmaya katılan Avukat Mustafa Çinkılıç, “Dosyanın Askeri Yargıtay'a gönderilme işlemleri biraz uzun sürmüş. Henüz Askeri Yargıtay'dan ‘biz görevliyiz ya da değiliz’ konusunda bir karar gelmemiş. Dolayısıyla bu mahkemede mi görülecek, Askeri Yargıtay'da mı görülecek belli olmadığı için sanık vekilleri 'Bu arada savunma yapılmasın; çünkü bir problem çıkabilir. Eğer o mahkeme de ‘görevliyiz' derse o zaman hangi mahkemede yargılama yapılacağı tartışmalıdır. Bu nedenle savunma yapılmasın' dendi. Aslında savunma hazırlıklarını yapmışlardı. Yine bir sanığa iddianame tebliğ edilmemiş. Bu usul eksikliğinin tamamlanması için duruşma ertelendi.” dedi.

MİT'e ait TIR'ları durdurdukları iddiasıyla Adana ve Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli askeri personellerden şüpheli E.T. (40), H.G. (32), Ö.K. (31), G.M. (32), H.K. (30), B.K. (30), H.Ö. (30), H.İ.K. (28), A.Y. (40), M.Ö. (30), C.K. (40), H.Ü. (29) ve S.Y. (35) hakkında 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar; 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklama' iddiasıyla müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. (CİHAN)
 
 

ÖNCEKİ HABER

Erol Mintaş Kobanê için seyirciden destek istedi

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa