17 Ekim 2014 11:46

Erol Mintaş Kobanê için seyirciden destek istedi

51.Altın Portakal Film Festivalinde Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda yarışan ‘Annemin Şarkısı’nın da galası yapıldı. Gösterimin ardından düzenlenen söyleşide Mintaş, sansüre karşı ortak bildiriyi okudu. Yönetmen, metnin ardından Kobane’ye insani yardım koridoru açılmasını talep eden imza kampanyasına destek istedi.

Paylaş

Yunus BOZTEPE
Antalya


51.Altın Portakal Film Festivalinde Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda yarışan ‘Annemin Şarkısı’nın da galası yapıldı. Erol Mintaş’ın yönetmenliğini yaptığı Saraybosna Film Festivali’nde bu yıl ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüyle dönen film, 90’larda ailesinin bir çoğunu kaybedip İstanbul’a zorunlu göç eden genç öğretmen Ali ve yaşlı annesi Nigar’ın İstanbul’daki yaşantısını anlatıyor.

Gösterimin ardından düzenlenen söyleşide Mintaş, festivalin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan 9 filmden 15 ismin imzasının bulunduğu sansüre karşı ortak bildiriyi okudu. Yönetmen, metnin ardından sansür konusu ve Kobanê’de devam eden savaş nedeniyle çok karışık duygularla bu festivale geldiklerini belirterek, “her yerde bir fırın açılabiliyorsa sinemalar da devam etmeli. Eğer bir yerde son fırın kapanıyorsa sinemalar o zaman kapanmalı bence. Burada olmamız bu anlamda festivale sahip çıkmak adınadır” diye konuştu. Mintaş ayrıca şuana kadar 50 bin insanın imzaladığı 'tinyurl.com/koridorac' internet adresi üzerinden devam eden ve Kobane’ye insani yardım koridoru açılmasını talep eden imza kampanyasına destek istedi.

‘GERİYE DÖNÜŞ YENİDEN İNŞAADIR’


Erol Mintaş, filmde annenin şarkısı neydi sorusunu “bugün sinema böyle bir mecraya dönüştü. 90’lardan ve öncesinde anadilimizle bütün bağlar kesilmişken elimizde annemiz ve şarkılarımız vardı. Bunlar bizi canlı tuttu. Gönül borcu olarak da filmi okuyabiliriz” diyerek cevapladı.

Mintaş, bir soru üzerine Kürt sorununda ileriye giden her adımı desteklemeye hazır olduklarını belirterek, “Normalleşme en çok biz Kürtler için önemli. Savaş bitmedi ama bir sakinleşme, konuşma durumu var. Bunun devam etmesi gerekiyor. Olan şey çok basit, durduk ve birbirimizi dinlemeye başladık. Geriye dönüşlerin önünün açılması gerekiyor. Yeniden dönmek, köylerini kurmak istiyorlar. Yeniden dönüş yeniden bir inşadır. Bizi yeniden inşa edecek her şeyin önünün açılması gerekiyor” diye konuştu.

 

ÖNCEKİ HABER

Gönüllü sağlıkçılar Kobanêliler için sağlık raporu hazırladı

SONRAKİ HABER

Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Ekrem Yaşlı yaşadıklarını anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa