17 Ekim 2014 11:27

Gerçeği ensesinden vuramazsınız

Gazeteci örgütlerinin oluşturduğu G-9 Platformu, Kadri Bağdu'nun ensesinden vurularak katledilmesini kınayarak, hükümete cinayeti aydınlatması ve katillerin bir an önce yargı karşısına çıkarılması çağrısı yaptı.

Gerçeği ensesinden vuramazsınız
Paylaş

Gazeteci örgütlerinin oluşturduğu G-9 Platformu, Kadri Bağdu'nun ensesinden vurularak katledilmesini kınayarak, hükümete cinayeti aydınlatması ve katillerin bir an önce yargı karşısına çıkarılması çağrısı yaptı.

Gazetecilerin oluşturduğu G-9 Platformu, Kadri Bağdu'nun öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. "Gerçeği Ensesinden Vuramazsınız" başlıklı yazılı açıklamada, "90'lı yıllar Türkiye gazetecilik tarihinin en karanlık yıllarıydı. 1992 yılında 9 gazeteci öldürüldü. Karanlık köşelerde katlettikleri gazetecilerle gerçeğe kurşun sıkanlar, neredeyse ayda bir gazeteci öldürüyorlardı. O yıllarda Türkiye, dünyanın en çok gazeteci öldürülen ülkeleri arasında bir utanç nişanı olarak üst sıraları paylaştı" hatırlatmasında bulunuldu. Türkiye'nin son 10 yılında da "En çok gazeteci hapsedilen ülkeler listesinin üst sıralarını işgal ettiği" belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Öldürülmeyip de hapsedildiğimiz için şükür mü etmeliydik? İtilip kakılan, dövülen, hapsedilen, işsiz bırakılan her gazeteci, demokrasi iddiası taşıyan her rejim için bir utanç notudur. Demokrasilerin ancak medya tarafından doğru bilgilendirilmiş, 'gerçek'le tanıştırılmış vatandaşların doğru tercihleriyle var olup yaşayabildiği bilinir. O yüzden, gazeteciyi yaşatmak, yalnızca bir insanı değil, doğruyu gerçeği ve demokrasiyi yaşatmaktır. Gazeteciye kurşun sıkmak, doğruya, gerçeğe ve demokrasiye kurşun sıkmaktır. 90'lı yılların meşum karanlığını, kahpeliğini anımsatırcasına bir gazeteci vuruldu bu ülkede. Kürtçe gazete Azadiya Welat ve Özgür Gündem Adana dağıtıcısı Kadri Bağdu arkasından yaklaşan bir katilin sinsi kurşunuyla katledildi. Onu katledenler bilmeli ki gerçeği ensesinden vurup yok edemezsiniz. Bir ülke, en aykırılar dahil, her düşünce özgürce dağıtılıp yayılamıyorsa 21. Yüzyıl insanlık ailesinin parçası olmaktan uzak demektir. Biz aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri Kadri Bağdu'nun alçakça katlini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İktidarı bu karanlık cinayetin fail veya faillerini en kısa zamanda bulup yargı önüne çıkarmaya çağırıyoruz. Türkiye'nin gazetecileri katledilen bir ülke olmasının ayıbı en başta iktidara, utancı hepimize ait olacaktır. Unutulmamalıdır ki fikirler hiçbir kurşunun öldüremeyeceği kadar güçlüdür ve gerçek ensesine sıkılan kurşunlara karşın hep ayakta kalacaktır."

Açıklamaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Foto Muhabirleri Derneği, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Profesyonel Haber Kameramanları Derneği, Turizm Çevre Gazetecileri Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Haber-Sen imza attı. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İş cinayetinde ölen işçiler yine ölümlerinden sorumlu tutuldu

SONRAKİ HABER

Gönüllü sağlıkçılar Kobanêliler için sağlık raporu hazırladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...