17 Ekim 2014 07:50

ABD: PYD ile ilk kez doğrudan temas kurduk

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile geçtiğimiz hafta sonu doğrudan görüştüklerini söyledi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile geçtiğimiz hafta sonu doğrudan görüştüklerini söyledi. Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Psaki, ABD yönetimi olarak ilk kez PYD ile doğrudan temasa geçtiklerini ifade etti. Psaki, “Bildiğiniz gibi PYD ile aracılar vasıtasıyla görüştüğümüz zamanlar oldu. Hafta sonunda PYD ile direk iletişime geçtik.” ifadelerini kullandı. 

PYD’den hangi isimle görüştüklerine yönelik detay vermeyeceklerini belirten Psaki, “Hafta sonunda ve bölge dışındaydı.” ifadelerini kullanmakla yetindi. 

Bazı PYD üyeleri ile PKK’nin iletişim halinde olduklarını bildiklerini dile getiren Psaki, “PKK hakkında uzun süreden beri var olan kaygılarımız sürüyor. PKK’nin terörist grup listesinde yer almasına yönelik pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik söz konusu değil” diye konuştu.

'ÖNEMLİ OLAN ŞEHİRLER DEĞİL!'

Psaki ile ortak açıklamaya katılan ABD Savunma Bakanı Sözcüsü John Kirby, uzun zamandan beri Kobanê’ye odaklandıklarını ve hava harekatı yapıklarını belirtti. Kirby, “Kobanê’yi önemli yapan IŞİD’in orayı istemesi. Daha fazla istemeleri, daha fazla kuvvet ve kaynağa başvurmaları, daha fazla vurulacak hedefin mevcudiyetini sağlıyor.” şeklinde konuştu.

ABD’nin IŞİD stratejisinde herhangi bir değişikliğin olmadığını vurgu yapan Kirby, “Ne Kobanê ne de herhangi bir şehir hususunda bildiğim kadarıyla stratejik bir değişiklik yok en azından askeri perspektif açısından.” dedi. Kobanê’nin hâlâ düşebileceğini ifade eden Kirby, “Tek başına hava gücünün herhangi bir şehri kurtarmaya yetmeyeceği gerçeği konusunda dürüst olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun güvenli bölge kurulabilecek şehirlerin ismini vermesine yönelik düşünceleri de sorulan Kirby, Türkiye ile tampon bölge konusunu konuşmaya devam edeceklerini ve bu konuda şuanda aktif askeri bir planlarının olmadığını söylemekle yetindi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘Hak arayan herkes hedefte’

SONRAKİ HABER

TBMM Genel Kurulunu yönetirken rahatsızlanan HDP'li Mithat Sancar hastanede

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa