16 Ekim 2014 20:56

Çocukları cephede anne-baba sınır nöbetinde

IŞİD saldırılarına direnen Kobanê’de 3 çocuğu cephede olan anne ve baba, bir aydır sınır hattından ayrılmıyor. Sınırda nöbet tutan Gurbet ve Fettah Tekin, “Çocuklarımız cephedeyken evde oturamayız” diyor.

Paylaş

IŞİD saldırılarına direnen Kobanê’de 3 çocuğu cephede olan anne ve baba, bir aydır sınır hattından ayrılmıyor. Sınırda nöbet tutan Gurbet ve Fettah Tekin, “Çocuklarımız cephedeyken evde oturamayız” diyor.

Bir ayı aşkındır sınır nöbeti tutan Tekin ailesinin 3 çocuğu cephede savaşıyor. Gurbet ve Fettah Tekin, Kobanê direnişine sahip çıkma çağrısı yaparak, çocuklarının savaştığı Kobanê’nin özgürleştiği güne kadar sınırda bekleyişlerini sürdüreceklerini belirtiyor. Kürt Özgürlük Mücadelesi saflarında yer alan bir oğlunun yaşamını yitirdiği, bir oğlunun da zindanda olduğu ve 3’ünün ise Kobanê direniş cephesinde olduğunu söyleyen Fettah Tekin, Kobanê’ye yönelik yapılan saldırının ilk günden bu yana eşi ile birlikte sınır hattını terk etmediklerini söyledi. Kobanê direnişi zaferle taçlandırılana kadar sınırı terk etmeyeceğini söyleyen Fettah Tekin, “Çocuklarımız bu mücadele içerinde yer alıyor canımızın bir parçası savaşın içindeyse bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı demektir” diyor.

Gurbet Tekin, çocuklarının Kobanê’de direnirken evde oturup seyirci durumda olamayacağını söyledi. Kobanê’ye düşen her havan topunun ardından merakla karşı taraftan gelen haberi beklediğini dile getiren Tekin, şunları kaydetti: “Kürt halkının kaderi olmayan bu savaşı egemenler bize dayatıyor. Bugün Kobanê’de insanlık dışı muameleye maruz kalan halkımızın yaşadığı acıya ortak olmak için buradayız ama Türk devleti bize gaz bombalarıyla saldırıyor. Ama bizim çocuklarımız dünyanın en gelişmiş silahları karşısında mücadele ettiği sürece biz bu sınır hattını terk etmeyeceğiz. Bir ayımız oldu, hatta fırtına yağmur çamur demeden sınırı terk etmedik ve etmeyeceğiz.” (UrfaDİHA)

ÖNCEKİ HABER

İşçi sağlığına da ‘MGK’ önerisi

SONRAKİ HABER

ABD’den İran karşıtı koalisyon girişimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa