16 Ekim 2014 20:00

İşçi sağlığına da ‘MGK’ önerisi

Madencilik sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği toplantısında konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçi güvenliği ve sağlığına ilişkin tedbirler alınması için “Milli iş güvenliği ve işçi sağlığı konseyinin kurulması ve bunun başına da Başbakan veya Başbakanlıktan birinin getirilmesi gerektiği”ni savundu.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke gündemindeki konuların Milli Güvenlik Kurulu (MGK) gündeminde ele alınacağı şeklindeki açıklamalarına paralel bir öneri de Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’dan geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi ve işveren sendikalarının bir araya geldiği madencilik sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği toplantısında konuşan Arslan, işçi güvenliği ve sağlığına ilişkin tedbirler alınması için “Milli iş güvenliği ve işçi sağlığı konseyinin kurulması ve bunun başına da Başbakan veya Başbakanlıktan birinin getirilmesi gerektiği”ni savundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ve ILO’nun düzenlediği “Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesine İlişkin Ulusal Üç Taraflı Toplantı”ya DİSK, Hak-İş, Türk-İş ile TİSK katıldı. İki günlük toplantıya ILO Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Heinz Koller ile BM Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra da katıldı.

MİLLİ İŞÇİ SAĞLIĞI KONSEYİ!

Toplantıda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, İşçi sağlığı ve iş güvenliği meselesinin bir mevzuat meselesi olarak görüşemeyeceğini söyledi. Konuyla ilgili ilk defa müstakil bir yasa yapıldığını dile getiren Arslan, ancak bununla da ölümlerin önüne geçilemediğini ifade etti. Sorunun zihniyet ve algı sorunu olduğunu savunan Arslan, “Sonuçları tartışıyoruz ama sonuçları ortadan kaldırmalıyız” dedi. Soma’da 301 maden işçisinin hayatının kaybettiği faciayı hatırlatan Arslan, sadece Çalışma Bakanlığının sorumlu tutulamayacağını ileri sürdü. Arslan, işçi güvenliği ve sağlığı konusunda gerekenlerin yapılması için “Milli iş güvenliği ve işçi sağlığı konseyinin kurulması ve bunun başına da Başbakan veya Başbakanlıktan birinin getirilmesi gerektiği”ni savundu.  Soma ve benzeri ocaklardaki çözümün yeni teknolojiyle yeni madenlerin açılması olduğunu kaydeden Arslan, “Linyit çıkarılması konusunda verilecek teşviklere karşı değiliz” dedi.

PATRONLARDAN ÇİFT MAAŞ TEPKİSİ

TİSK Bülent Pirler, işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin düzenlemelerin iş kazalarının ardından gündeme geldiğini belirterek, bunları “tepki yasaları” olarak nitelendirdi. Sektör terazisinde işveren ve işçinin eşit ağırlıkta olduğunu iddia eden Pirler, torba yasada madenciler için çifte maaş uygulamasını “Hiçbir ülkede işçiye 2 asgari ücret verildiği görülmemiştir” diyerek eleştirdi. Her kazadan sonra çalışma bakanlığı ve patronların suçlanmasına da tepki gösteren Pirler, uygulanabilir yasalar çıkarılması gerektiğini belirterek patronlara yönelik cezai işlemlerin çözüm olamayacağını iddia etti.

ALABAŞ: YASALARDAN UMUTLUYUZ

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, özellikle maden sektöründe  işverenlerin maliyeti azaltmak için asıl işleri deneyimsiz taşeron şirketlere vermesini eleştirdi. Soma’daki maden faciasının sektörde gelinen son noktayı gösterdiğini kaydeden Alabaş, konuyla ilgili çıkan yasalardan ise umutlu olduklarını söyledi. Alabaş, maden işçilerinin ücret ve çalışma saatlerine ilişkin düzenlemeleri yetersiz ama bir başlangıç olarak bulduklarını ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP’li Şamil Tayyar Buldan konuşurken kürsüye yürümeye kalktı

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa