16 Ekim 2014 17:41

Levent Tüzel:Sokakları kim kışkırttı, şiddeti kim körükledi?

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, son on günde Türkiye'de yaşanan Kobane'ye destek eylemlerinde hayatını kaybeden yurttaşları meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, son on günde Türkiye'de yaşanan Kobane'ye destek eylemlerinde hayatını kaybeden yurttaşları meclis gündemine taşıdı.

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Levent Tüzel şunları söyledi; “Sayın Başkan, son on günde toplumsal hareketlerde yaşanan 40'a yakın insanımızın kaybından ve son olarak Azadiya Welat gazetecisi Kadri Bağdu'nun öldürülmesinden dolayı halkımıza başsağlığı diliyorum, bu cinayetleri işleyen sorumluların yargılanmasını talep ediyorum.
"Sokakları kim kışkırttı, şiddeti kim körükledi?" sorusunun yanıtını Hükûmetin söylem ve politikasında aramak gerekir. İki yıldır barış ve çözümü süründürmek, "Kobani düştü, düşecek." demek, alakasını kuramamak ve "Misliyle cevap ve bedel ödeteceğiz.", "Cezalandırdık." deyip yargısız infazlar, en son olarak da şimdi, hukuku, temel hak ve özgürlükleri rafa kaldıracak düzenlemeler bu kaosu büyütecektir.

Halkı âdeta provoke eden bir politika ve yönetim anlayışı terk edilmelidir. Hükûmet yöneticileri bir kez olsun silah, pala, şiddetle saldıranlara söz söylememiş, göstericiler "Vandal", saldırganlarsa "vatansever" sayılmıştır. Lafı getirip bütün muhalefet güçlerini darbecilikle, ihanetle suçlamak, halkı söylemleriyle terörize etmek toplumsal barışa zerrece katkı sağlamayacaktır. AKP Hükûmetine seslenmek istiyorum: "Çözüm süreci" dediğimiz halkların demokrasi beklentilerini şantaja dönüştürmekten vazgeçin, özgürlükleri fiilî OHAL uygulayarak gasbetmekten vazgeçin, Suriye'de rejim değiştirme sevdasından vazgeçin.” (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Orada binlercesi var anne

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa