16 Ekim 2014 17:14

40 Kobanêli daha sınır dışı edildi

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet yetkililerinin her fırsatta "Sahip çıkıyoruz, kucak açıyoruz" dedikleri Kobanêliler sınır dışı edilmeye devam ediliyor. Suruç’ta gözaltında tutulan 64 Kobanêli’den sonra 40 Kobanêli daha sınır dışı edildi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet yetkililerinin her fırsatta "Sahip çıkıyoruz, kucak açıyoruz" dedikleri Kobanêliler sınır dışı edilmeye devam ediliyor. Suruç’ta gözaltında tutulan 64 Kobanêli’den sonra  40 Kobanêli daha sınır dışı edildi.

Yetkililerin bilgisi ve onayıyla 6 Ekim günü Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yaptıktan sonra gözaltına alınan Kobanêliler sınır dışı edilmeye devam ediliyor. Suruç Fen Lisesi'nden sonra ilçe kapalı spor salonuna getirilen ve 11 gündür gözaltında tutulan Kobanêlilerden 64 kişiden sonra 40 kişi daha sınır dışı edildi. "Sizleri ya Kobanê'ye ya da Qamişlo'ya gönderelim" dayatmasında bulunan yetkililerin tutumuna tepki gösteren 40 Kobanêli kendi istekleriyle Kobanê'ye gitmeyi kabul etti. Fotoğrafları çekilen ve kendi istekleriyle gittiklerine dair evrakı imzalayan rehineler daha sonra minibüslere bindirildi.

'CEZAEVİNDEN BETERDİ'

İlçe merkezinden geçen minibüsteki Kobanêlerden birinin sık sık camdan başını çıkararak, "Devlet şimdiye kadar bizi burada tuttu. Cezaevinden beterdi. Ya geri Kobanê'ye gidersiniz ya da sizleri sonuna kadar bırakmayacağız tehditlerinde bulundular. Bakın biz şimdi gidiyoruz Kobanê'ye. Kobanê halkına çağrımızdır; gelin bizimle." Diye bağırdı.  Daha sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı'na götürülen Kobanêliler buradan Kobanê'ye gönderildi. Şu an Kapalı Spor Salonu'nda 109 Kobanêli gözaltında tutuluyor. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cevap istiyoruz

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa