16 Ekim 2014 17:01

Akil insanlar, Başbakan ile bir araya gelecek

Can Paker, Oral Çalışlar., Mehmet Uçum'un çağrısı ile sivil bir inisiyatif olarak Öcalan ile görüşme talebinde bulunan akil insanlar pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul'da bir araya geliyor.

Paylaş

Can Paker, Oral Çalışlar., Mehmet Uçum'un çağrısı ile sivil bir inisiyatif olarak Öcalan ile görüşme talebinde bulunan akil insanlar pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul'da bir araya geliyor.

Son günlerde yaşanan gerilimi, Kobanê eylemleriyle birlikte ortaya çıkan yeni durumu görüşmek için bir araya gelen akil insanlar, Pazar günü saat 12.00'de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde biraya gelecek. Toplantıda özellikle son günlerde Kobanê eylemleri sonrasında yaşanan gerginlik çözüm sürecine yönelik yaşanan kaygılar ele alınacak.
Can Paker, Oral Çalışlar ve Mehmet Uçum'un çağrısı ile bir araya gelen akil insanlar grubundan bir grup da dün benzer konuları görüşmüştü. 24 kişinin katıldığı toplantıda edinilen bilgilere göre, çözüm sürecine yönelik kaygılar dile getirilerek sürecin tıkanmaması için her iki tarafından eylemsizlik pozisyonunu bozacak davranışlardan kaçınılması çağrısında bulunulması kararlaştırıldı. Taraflarla görüşüp sürece yönelik kaygıların paylaşılması yönünde eğiliminde çıktığı toplantıda Başbakan Davutoğlu ile yapılacak olan görüşmenin yanı sıra gruptan ağırlıklı olarak gazetecilerden oluşacak bir heyetin İmralı'ya giderek PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmesi de kararlaştırılmıştı. Bu karar için de grubun bugün Adalet Bakanlığına başvurması bekleniyor.

Ayrıca mecliste grubu bulunan partilerle görüşme, meclis dışında siyasi partilerin de Hüda Par başta olmak üzere ziyaret edilmesi yönünde karar alınırken, heyetin "gerekirse bir grubun da Kandil'e giderek KCK ile görüşmesi" yönünde eğilim ortaya çıktığı öğrenildi.

Toplantıda "Son olaylarda sorun çözme kapasitesi ve barış garantisi pozisyonu bir kez daha ortaya çıkan PKK Lideri Öcalan'ın daha fazla öne çıkması ve mesajlarını daha sık ve doğrudan kamuoyuna verebileceği şartların oluşturulması" ise grubunun büyük çoğunluğunun üzerinde mutabık olduğu konulardan biri oldu. Ayrıca toplantıda özellikle son eylemlerde yeniden hortlatılan ırkçılığın önüne geçilmesi için Akil insanların bir kez daha sahaya inmesi ve yerel aktörlerle çalışması eğilimi de benimsendi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Şiirbaz

SONRAKİ HABER

Öykü Arin için yeni umut

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa