16 Ekim 2014 16:54

Neden mi Kobane

Bugün Rojava devriminin boğulmak-unutturulmak istenmesine şaşırmıyoruz ama gericiliğin hatta barbarlığın ‘nadide’ temsilcisi IŞİD’i görmezden gelen ve onunla müttefik olan herkese 2. Dünya Savaşı’nı itinayla hatırlatmakta fayda var

Paylaş

Burak YILMAZ
Denizli


2. Emperyalist Paylaşım Savaşı’nda Hitler’in orduları Sovyetler’e saldırırken, Nazizm’in gazabına en ağır biçimde maruz kalmış İngiltere, Fransa ve Polonya’nın faşistleri ve Hitler’in Yahudi karşıtlığını kendi görevi bilen Baltık ülkelerindeki faşist güruh hem Nazi ordularına katılmış hem de milyonların katledildiği bu savaşta Nazizm’in milyonları gaz odalarına hapseden ve yakan katliamlarına ortak olmuştu. Halkların ortak vatanına ve emekçilerin iktidarına saldırıyı görev bilen her ulustan gericiler - faşistler bu işte Hitler’leydi.

Şimdilerde ise gericiliğin ağababası ve Saddam ordularının alevlenmiş-bileylenmiş hali IŞİD; Ortadoğu’da cihat anlayışıyla Ezidi, Kürt, Türkmen demeden katliamlarını sürdürüyor. Ortadoğu’nun karanlığında en ilerici hamleyi ve kendi devrimini gerçekleştiren Rojava elbette ki IŞİD’in birinci dereceden hedefi. Rojava’yı-Kobane’yi savunmak mezhepçiliğe karşı halkların kardeşliğini-inançların eşitliğini savunmak demek. “En iyi Kürt ölü Kürt’tür”, “Şimdi bizden merhamet dilenmesinler” türünden ifadelerde birleşen bizim milliyetçi-ulusalcı cenahımız ise Kürt düşmanlığını en ileriye götürmekte ve Kürtler’in kendi kaderini tayin hakkını, ‘IŞİD’in kendi kaderini tayin hakkı’na tercih etmekte.

HATIRLATMAKTA FAYDA VAR

Laisizm mücadelesini “Memleket İran’a döndü”ye indirgeyecek sığlıktaki ulusalcı hezeyan da ‘çağdaş’ kılıfıyla bunun tehlikeli bir biçimi. Yanılgılara antiemperyalist kisve giydirilmesi de cabası. Öyle ya Türkiye NATO’ya üye falan değil ve Kürt halkına saldırmak Amerikan emperyalizmine karşı olmakla eşdeğer! Nazi ordularının 2. Dünya Savaşı esnasında Ukrayna’da özgürlük savaşçısı olarak karşılanması ve özgürlük savaşçılarının ölüm-kıyım makinesine dönüşmesi var bir de.Daha birkaç yıl önce Rojava’da yani Ortadoğu’nun böğründe demokratik bir devrim gerçekleşti ve hem Ortadoğu hem Dünya halklarının yıllar süren umutsuzluğunu Rojava bir nebze yıktı. Bugün ise bu hamlenin boğulmak-unutturulmak istenmesine şaşırmıyoruz ama gericiliğin hatta barbarlığın ‘nadide’ temsilcisi IŞİD’i görmezden gelen ve onunla müttefik olan herkese 2. Dünya Savaşı’nı itinayla hatırlatmakta fayda var.


404 NOT FOUND

Daha dün “Tayyip’le aynı bardaktan su içmem” diyenler bugün onun bölgesel lider ve dünya gücü olma planının bir parçası olmuş durumda. Dünün sözüm ona laikleri, mevzubahis mezhepçilikse AKP, hatta IŞİD kadardırlar. Yıllardır her biçimde ve her an pompalanan Kürt düşmanlığı, “Yeter ki Kürt adı yeryüzünden silinsin” denilerek IŞİD’le bir biçimde müttefik olmaya veya onu görmezden gelmeye varmış görünüyor. Ne, IŞİD Türkmenler’i de mi katlediyor ve onları YPG mi savunuyor? Bizim milliyetçi-ulusalcı cenaha soracak olursanız cevapları bilgisayar hata verdiği zamanki ‘mavi ekran’ ya da ‘404 not found’ kıvamındadır.

ÖNCEKİ HABER

Promethe\'lerin safında olmak

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa