16 Ekim 2014 14:27

Patronların şantajı sonuç verdi

Zonguldak'ta, torba yasanın getirdiği ek maliyetleri gerekçe göstererek üretimi durdurarak işçileri işten atan özel kömür işletmeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın maliyetlerinin karşılanmasına ilişkin düzenleme yapılacağı sözü üzerine yeniden üretime başladı.

Paylaş

Zonguldak'ta, torba yasanın getirdiği ek maliyetleri gerekçe göstererek üretimi durduran ve işçileri işten atan özel kömür işletmeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın maliyetlerinin karşılanmasına ilişkin düzenleme yapılacağı sözü üzerine yeniden üretime başladı.

Aynı zamanda maden şirketi sahibi olan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Demir ve diğer maden şirketlerinin sahipleri, dün Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüştü. Türkiye Taşkömürü Kurumuna ton başına ödedikleri 34 liralık rödovans bedelinin alınmaması, sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden alınması gibi talepleri Bakan Yıldız’a ilettiklerini belirten Salih Demir, “Sayın Bakan, torba yasadan önce ve sonraki maliyetleri çıkarttırıp, aradaki farkın rödovans bedeli ve SGK priminden karşılanması yönünde yeni bir düzenleme yapacaklarını, bunu da kurumlara tebliğ edeceklerini söyledi. Ayrıca bu kanunla ilgili hazırlanan taslağın Meclise sunulmaya hazır olduğunu ve 1 ay içinde kanunlaşacağını belirtti. Bu da bizim aşağı yukarı taleplerimizin yerine geleceği anlamını taşıyor” dedi.

Görüşmenin ardından üretime yeniden başlama kararı aldıklarını anlatan Demir, “Şu anda bazı firmalar üretim yapmaya başladı. Torba yasadan dolayı 2 bin 700 işçi çıkarılmıştı. Şimdi bu işçiler yeniden işlerine dönüyor” dedi.

Görüşmenin ardından üretime başlayan şirketlerden DE-KA Madencilik, işten çıkardığı 300 işçisini yeniden işe çağırdı. Şirket ortaklarından Musa Demir, Bakan Yıldız ile yapılan görüşmeden sonra büyük bir heves ve heyecanla işçileri geri çağırıp yeniden üretime başladıklarını belirtti.

Öte yandan maden şirketlerinden bazılarının ise üretime başlamak için yasal düzenlemeyi bekleme kararı aldığı belirtildi. (Zonguldak/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

İZENERJİ işçileri iş bıraktı: Taşeron işyerine giremez!

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa