16 Ekim 2014 14:10

11 yıllık 'kan davası' zaman aşımıyla bitti

2003 yılında Zorunlu Tasarruf Teşvik Fonu’nda biriken alacaklarının ödenmesi için iş bırakan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi 180 demir yolu emekçisi hakkında açılan dava 11 yılı aşkın bir zamandır sürüyor.

Paylaş

2003 yılında Zorunlu Tasarruf Teşvik Fonu’nda biriken alacaklarının ödenmesi için iş bırakan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi 180 demir yolu emekçisi hakkında açılan dava 11 yılı aşkın bir zamandır sürüyor. Dava ilk açıldığında emekçiler hakkında beraat kararı çıkmış, işverenin itirazı üzerine Yargıtay bu kararı bozmuştu. Bunun üzerine 11 yıllık dava bugün yeniden başladı. Demokratik haklarını kullanan emekçiler hakkında açılan dava ancak zaman aşımıyla sona erdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, “11 yıldır devam eden dava bir hırsızlık, cinayet ya da tecavüz davası değil. Ağır hırsızların, çetecilerin, katillerin, tecavüzcülerin beraat ettiği süreçte demir yolu emekçileri AKP yargısı elinden kurtulamamıştır” dedi. AKP iktidarının her demokratik eylemi kendisine karşı yapılmış bir eylem olarak gördüğünü dile getiren Özkan, “11 yılda kan davası olsa unutulacak haklı bir olayı illegal bir eylemmiş gibi göstermeye çalışarak emekçilere yönelik baskı ve gözdağı vermeyi amaçlamaktadır” dedi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Öğrencilerden ‘mermi’ eylemi

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa