16 Ekim 2014 13:10

'Tezkere geri çekilsin, Rojava'ya insani koridor açılsın'

İstanbul Kobanê Dayanışması, IŞİD'in saldırısı altında olan Kobanê için acilen hayata geçirilmesi gereken, aralarında tezkerenin geri çekilmesi ve Rojava'ya insani koridor taleplerini de içeren deklarasyonu açıkladı.

Paylaş

İstanbul Kobanê Dayanışması, IŞİD'in saldırısı altında olan Kobanê için acilen hayata geçirilmesi gereken, aralarında tezkerenin geri çekilmesi ve Rojava'ya insani koridor taleplerini de içeren deklarasyonu açıkladı.

Makina Mühendisleri Odası'nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan deklarasyonun imzacısı olan siyasi parti ve kurum temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, "IŞİD'e desteğe son, Kobanê'ye yardım koridoru açılsın" yazılı pankart açıldı. İstanbul Kobanê Dayanışması adına yapılan basın açıklamasını okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Abdülbaki Boğa, Ortadoğu'nun emperyalist çıkar ve hesaplar uğruna yeniden dizayn edilmek istendiğini belirterek, bu nedenle her türlü kirli oyun ve politikaların devreye sokulduğunu söyledi. Emperyalist güçlerin kirli politikalarının en son örneğinin vahşetin ve saldırganlığın toplam ifadesi olan IŞİD olduğunu söyleyen Boğa, Kobanê'de devam eden IŞİD saldırılarına dikkat çekerek, "Günlerdir Rojava'nın Kobanê kantonu halkı insanlık değerleri ve özgür yaşam ideali için destansı bir direniş sergilemektedir" dedi.

AKP hükümetinin mezhepsel, etnik ve otoriter amaçları için IŞİD'i desteklediğini belirten Boğa, Kobanê halkının taleplerini duymazdan gelen hükümetin, insani ihtiyaç ve yaralıların tedavilerinin bile pazarlık konusu ettiğini ifade etti. Bölgede ve Kobanê'de yaşayan halklara karşı geliştirilen paramiliter sivil saldırı ve engellemelerin faşizan nitelik taşıdığını ve Türkiye'yi iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya getirdiğine dikkat çeken Boğa, "Halkımızın demokratik haklarını kullandığı bütün etkinliklere sivil veya resmi bütün saldırılardan AKP sorumludur" diye konuştu.

ACİLEN HAYATA GEÇİRİLMESİ İSTENEN TALEPLER

Türkiye ve bölgede yaşanan gelişmelere karşı barışın tesisi için emekçi halkların kardeşliği ve dayanışmasının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Boğa, acilen karşılanması gerektiğini ifade ettiği sekiz maddelik taleplerini şu şekilde sıraladı:

*IŞİD'in Kobanê'de hedeflediği katliamlara karşı Kobanê halkının ihtiyaç duyduğu yardım koridoru acilen açılmalıdır.

*IŞİD başta olmak üzere bölgedeki bütün gerici ve mezhep çatışmalarının tarafı olan örgütlerle ilişkiler kesilmeli, yardımlar durdurulmalıdır.

*Kobanê ve tüm Ortadoğu halklarıyla dayanışma amaçlı yapılan gösteri, yürüyüş ve etkinliklere yapılan engellemeler ve saldırılar durdurulmalıdır.

*IŞİD'e hizmet eden provokasyonlarda, devletin yönlendiriciliğine son verilmelidir.

*46 insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan olaylarda, devlet güçlerinin açık ortaklığı, provakasyonu ve yönlendirilmesi açığa çıkarılmalıdır.

*Tezkere geri çekilerek, tampon bölge vs. oluşturma projesinden vazgeçilmelidir.

* Rojava'nın statüsü tanınmalıdır.

*Her demokratik talep ve eylem sonrası "Hükümet düşürülmek isteniyor", "bunlar bahane" "faiz lobisi", "dış güçler" paranoyası ve yalanlarından vazgeçilmelidir.

Deklarasyonun imzacısı olan bazı kurumlar ise şöyle: KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu, İHD, AKA-DER, Alınteri, Balangıç Dergisi, Dersim Dernekleri Federasyonu, Devrimci Anarşist Faaliyet , Devrimci Proleterya, Demokratik Haklar Federasyonu, DİSK Limter- İş Sendikası, DÖKH, Elektrik Mühendisleri Odası, EMEP, ESP, Gençlik Muhalefeti, Göç Der, Halkın Türkiye Komünist Partisi, HDP,HDK, İDAY DER, İstanbul Barış Anneleri Derneği, Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu, Kızıl Bayrak, Köz Gazetesi, DİSK İstanbul Bölge temsilciliği, Alevi Kültür Dernekleri, Asrın Hukuk Bürosu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği, Demokratik Bölgeler Partisi, EHP, Halkevleri, Gezi Revir Grubu, Kaldıraç, Gökkuşağı Kadın Derneği, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Demokratik Modernite Dergisi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê gözaltı ve tutuklamaları sürüyor

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa