16 Ekim 2014 09:57

Kobanê'de doktor ve ilaç sıkıntısı var

Kobanê'de bulunan üç hastanenin de bombalanmasından sonra kentte ciddi sağlık sorunları yaşanıyor. Yaşanan çatışmalardan dolayı ilaç ve doktor sıkıntısının yaşandığı Kobanê'de kentini hiç terk etmeyerek yaralıların tedavisi yapan doktor Welat Xelîl Omer, tedavi konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirterek, "Ancak basit yaralanmalara müdahale ede biliyoruz" dedi.

Paylaş

Abdurrahman GÖK / Ersin ÇAKSU

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik IŞİD'in başlattığı saldırılardan sonra kentte bulunan üç hastane de bombalanarak kullanılamaz hale getirildi. Her gün onlarca insanın yaralandığı ve savaşçıların dışında binlerce sivilin bulunduğu kentte sadece 4 doktor bulunuyor. İki gözlü bir evde hastalarını tedavi etmeye çalışan doktorlardan Welat Xelîl Omer, hastalarının üçte ikisinin sivil halktan olduğunu söyledi. Hastalarının genellikle yaşlı, çocuk ve kadınlar olduğunu söyleyen Omer, doktor sayısının az olmasının yanında ilaç sıkıntısı da yaşadıklarını kaydetti.

Son günlerde havaların soğumasıyla birlikte çeşitli şikâyetlerle kendilerine başvuran hasta sayısında ciddi bir artışın olduğunu söyleyen Omer, savaştan dolayı insanların yetersiz ve sağlıksız beslenmelerinin de hastalıklara davetiye çıkardığını vurguladı. Omer, "Burada sadece yaralanan savaşçıları tedavi etmiyoruz. Sivil halktan gelen hastalarımız da çok fazla. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar son günlerde daha fazla gelmeye başladı. Çünkü havaların soğumasıyla bazı salgın hastalıkları baş göstermeye başladı. Yine yetersiz ve sağlıksız beslenmeden dolayı gelen şikâyetler çok fazla. Burada elimizden geleni imkânsızlıklara rağmen yapmaya çalışıyoruz. Mesela gelen birçok hasta, bizden yemek istiyor. Bizim bunları karşılama gibi bir şansımız yok. Biz ancak basit yaralanmalara müdahale edebiliyoruz" dedi.

İlaç sıkıntılarının olduğunu söyleyen Omer, "İlaç sıkıntımız var; ama sağolsunlar geçen gün bir miktar yardım gönderildi. Ancak bu ihtiyacı karşılayamıyor. Gelen hastalarımızın üçte biri ancak savaşçılar, diğerleri hepsi sivil halk. Her birinin ayrı bir hastalığı var ve bizde de bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar yok. Şimdi burada sadece 4 doktor bulunuyoruz, bu sayı da ihtiyacı karşılamıyor. Profesyonel doktorlarımız kentten ayrılmak zorunda kaldı. Şimdiki yerimizde iki odamız var biri muayene için kullanılıyor diğeri de ameliyathane. Neredeyse teçhizat olarak bizim burada hiçbir malzememiz yok. Üç hastanemiz vardı üçü de bombalandı" diye kaydetti.

Hastalarını müşahede altında tutma ve yatırma imkânlarının dahi olmadığını belirten Omer, "Küçük bir yerimiz var. Hastaları yatırma gibi bir durumumuz yok. Onun için burada müdahalelerini yaptıktan sonra kentteki bazı evlerde yatırıyoruz. Artık tedavilerine orada devam ediliyor" dedi. Omer, 10 binin üzerinde sivilin kentte bulunduğunu kaydederek, "Şu anda tahminen on bine yakın sivil var Kobanê'de. Mesela bunlardan havan ve topların şarapnelleriyle yaralanmış olanlar da var" diye belirtti.

"En çok sıkıntı yaşadığımız konulardan biri de sınır kapısının kapalı olması" diyen Omer, bugüne kadar kapının geç açılmasından dolayı 10 kişinin kan kaybından yaşamını yitirdiğini belirterek, şöyle devam etti. "Bugüne kadar 10'un üzerinde hastamız kapının açılmamasından dolayı kan kaybederek yaşamını yitirdi. Bunlardan 6'sı YPG/YPJ savaşçısıydı, 2'si Özgür Suriye Ordusu'ndandı, 2'si de sivildi. Yaraları ağırdı ve acilen ameliyat edilmeleri gerekiyordu. Ama 5 saate yakın kapıda bekletildiler. Sonuçta da şehit oldu bu arkadaşlarımız." Omer, konuşmasının devamında sınır kapısının açılması gerektiğini belirterek, "Eğer bu kapı açılsa ve Kuzey'deki halkımız bize destek sunsa, doktor arkadaşlarımız yardımımıza gelse o zaman buradaki sağlık sorunlarını daha kolay çözebiliriz. Durumları ağır olanları ve burada tedavi imkânları olmayanları gönderiyoruz Kuzey'e gönderiyoruz" dedi. (Kobanê/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Gazze’nin inşası için 50 yıl!

SONRAKİ HABER

Sanatçılar Hasankeyf için sahne aldı: Elimizden geleni yapmalıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa