15 Ekim 2014 21:46

Afyon'da Gezi davası 4 Mart'a ertelendi

Gezi Parkı eylemleri süresince Afyonkarahisar'da protesto, yürüyüş, gösteri yapan ve haklarında 'kovuşturmaya gerek görülmeyen' 54 kişi, yapılan ikinci soruşturma sonunda haklarında açılan davada yargılanmaya başladı. Davanın ilk duruşması yaklaşık 4 saat sürdü.

Paylaş

Gezi Parkı eylemleri süresince Afyonkarahisar'da protesto, yürüyüş, gösteri yapan ve haklarında 'kovuşturmaya gerek görülmeyen' 54 kişi, yapılan ikinci soruşturma sonunda haklarında açılan davada yargılanmaya başladı. Davanın ilk duruşması yaklaşık 4 saat sürdü.

8 farklı tarihte ve 4 farklı yerde gösteri ve yürüyüş yapması nedeniyle açılan dava, 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘trafiği tehlikeye düşürmek’ suçlarından açılan 54 sanıklı dava duruşmasına, sanıklardan 35’i katıldı. Yaklaşık 4 saat süren duruşmada savunmalarını yapan sanıklar, izinsiz protesto ve gösterinin suç değil, anayasal hak olduğunu söyledi.

Olaylardan sonra Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’nde verdikleri ifadenin ardından, savcının ‘suçun yasal unsurları oluşmadığı’ gerekçesiyle ek kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararını hatırlatan sanıklar, suçlamaları kabul etmedi. Afyonkarahisar’da hiçbir kamu malına ya da özel mala zarar verilmediğini ve olumsuzluk yaşanmadığını da belirten sanıklar, emniyetin yönlendirme ve uyarılarına uyduklarını ifade etti. Sanıklar, yürüyüş güzergahının polisle vardıkları uzlaşma sonucu belirlendiğini söyledi.

Yaşanan olaylar sonrası CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz ve bazı gençlerin gözaltına alınması üzerine, ertesi gün parti binasında toplanarak basın açıklaması yaptıklarını ifade eden CHP merkez İlçe Başkanı Kemal Demirkırkan, açıklama sonrası da Anıtpark’a gittiklerini söyledi. Anıtpark’ta her parti ve görüşten 10 bine yakın insanın toplandığını vurgulayan Demirkırkan, “Bu kadar insanın parka sığması beklenemezdi. Belki bu yüzden kaldırımda ya da yolda duranlar olmuş olabilir. Ancak yapılan yürüyüşte de protestoda da polisin istek ve tavsiyelerine uyuldu. Hatta güvenlik kordonu altında yürüdük. Biz o gün polisle irtibat halinde demokratik bir protestonun parçasıydık” dedi.

Duruşmada bazı öğrenciler ise o hafta Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde sınav haftası olduğunu belirterek, sabaha kadar ders çalıştıktan sonra dinlenmek için Anıtpark’a oturmaya gittiklerini anlattı. Protesto ve gösteriye ait kayıtlarda hiçbir şekilde kendilerinin yer almadığını ifade eden öğrenciler, olaylardan habersiz Anıtpark’ta otururken gözaltına alındıklarını kaydetti.

Hakimin sanıklara; ‘hükmün geri bırakılmasını isteyip, istemediklerini’ sorduğu duruşmada, öğrenci sanıklar ‘hükmün geri bırakılmasının’ ne olduğunu anlayamadı. Hem avukatların hem de savcı ve hakimin uygulamayı anlatmaya çalıştığı duruşmada bazı öğrenciler ifade verdikten sonra derse gitmek için hakimden izin istedi. Duruşmaya katılmayan sanıkların dinlenmesi için müzekkere yazılmasına karar verilen dava 4 Mart 2015 tarihine ertelendi.

Adliye çıkışında açıklama yapan KESK İl Temsilcisi Hüdaverdi Kılınç, dava konusuyla ilgili olaylara daha önce takipsizlik kararı verildiğini hatırlattı. Demokratik haklarını kullandıklarını, bu nedenle yargılanmalarının gereksiz olduğunu belirten Kılınç, “Savcının daha önce takipsizlik verdiği 6, 7 ve 8 farklı olay birleştirilerek, yeniden dava açıldı. 54 kişiden 16’sı sendika üyemiz. Trafiği kapatmak, slogan atmak, demokratik haklarımızı kullanmakla itham ediliyoruz” dedi. (AFYON)

ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan\'da Şii lidere idam cezası

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa