15 Ekim 2014 17:27

TÜPRAŞ’ta önlemler rafa kaldırılmış

TÜPRAŞ’ta pazartesi günü meydana gelen ve bir işçinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili işçilerin anlattıkları iş yerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını ortaya koyuyor.

Paylaş

Adem KORKMAZ
Kocaeli

TÜPRAŞ’ta pazartesi günü meydana gelen ve bir işçinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili işçilerin anlattıkları iş yerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını ortaya koyuyor.

TÜPRAŞ’ın ana yüklenicilerinden Tekfen’de çalışan 26 yaşındaki Tamer Sağlam, boruların test işlemini yaparken, çalıştığı tork makinasının patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. Şirket işçinin hastanede öldügünü iddia etmişti ancak işçiler arkadaşlarının kaza anında öldügünü dile getirdi. Kazanın ardından ambulansın da da geç eldiğini anlatan işler, kazaya tanık olan bazı arkadaşlarının bayıldığını anlattı. Sağlam’ın asıl işinin çelik imalatı olduğunu ve atölyede çalıştığını anlatan arkadaşları,  sonrasında boruların test işlemine verildiğini söylediler. Şirketin yeni işçi almak yerine başka bölümlerde çalışan işçileri ihtiyaç olan alanlara kaydırdığına dikkat çeken bir Tekfen işçisi, “Tabi bu kaydırma işlemi esnasında eğitim verilmiyor.Tek anlayış işlerin zamanında teslimi” diye konuştu. Başka bir işçi ise iş yerinde sadece baret ve gözlük dışında hiçbir önlemin olmadığını ifade etti.

Bir başka işçi de yaşadıklarını “Hızlı çalışmamız için sürekli uyarılar alıyoruz. Ölen işçi arkadaşımızın esas işi bu değil. Hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. TÜPRAŞ’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği sadece baret ve gözlüktür” diye anlattı.

“Artık sıra hangimize gelecek diye düşünüyoruz” diyen başka bir  işçi ise, “Bir hafta önce aynı işlemde aynı makina bir arkadaşımızın ayak topuk kısmı parçalandı. Yüzde yüz ihmal var. Son bir aydır güvenlik önlemleri rafa kaldırıldı. Artık bugün hangimiz ölecek diye düşünüyoruz’ diye konuştu.
 

ÖNCEKİ HABER

Madendeki eksiklikler bir günde nasıl giderildi?

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa