15 Ekim 2014 12:31

Salih Müslim: Türkiye’nin tek yanlı kararlarına karşıyız

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve bazı Kürt siyasi partilerinin temsilcileri Dohuk’ta bir araya getirerek toplantı yaptı.

Paylaş

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve bazı Kürt siyasi partilerinin temsilcileri  Dohuk’ta bir araya getirerek toplantı yaptı.

Toplantıya katılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye tarafından alınacak tek yanlı kararlara karşı olduklarını belirterek, "Eğer bir girişim olacaksa bu Birleşmiş Milletler öncülüğünde olmalı. Bu durumda saygı duyarız" dedi.

Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki Rudaw TV’nin haberine göre, Dohuk’ta yapılan toplantıda IŞİD saldırısı altındaki Kobanê, partiler arasındaki sorunların giderilmesi ele alındı. Suriye Kürt Ulusal Kongresi (ENKS) ve PYD (TEV-DEM ve Rojava Kürdistanı Halk Kongresi - EGRK) yöneticilerinin Erbil’de yaptığı toplantıda da IŞİD saldırısı altındaki Kobani Bölgesi, ortak silahlı güç oluşturulması ve oluşumlar arasındaki sorunların giderilmesi ele alındı.

Mesut Barzani başkanlığında son olarak Erbil’de 11 Temmuz 2012 tarihinde bir araya gelen PYD ve 15 Kürt partisinin, 'Erbil Mutabakatı'nı imzaladığı ve o toplantıda Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin oluşturulduğu bu oluşumun 13 gün sonra 24 Temmuz’da tüm örgüt temsilcilerinin içinde yer aldığı 'Kürt Yüksek Konseyi'ni kurduğu ve bölgeyi bu konseyin yönetmesi kararı alındığı hatırlatıldı. Rudaw TV, PYD’nin daha sonra bu mutabakatı bozarak tek başına hareket etmeye başladığını hatırlatırken yeniden başlayan görüşmelerde PYD’nin, ihlal ettiği anlaşmaya yeniden bağlı olduğunu bildirdi.

‘KÜRTLER ARASINDAKİ BİRLİK ZORUNLULUK’

Toplantıya katılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kürtler arası birliğin şart olduğunu söyledi. Rudaw TV’ye konuşan Müslim, “Sadece Rojava’da değil her yerde Kürtler arasında yardımlaşma ve birlik olmalıdır, bu bir zorunluluktur” dedi. Müslim, IŞİD’in sadece Kürtler’e karşı kurulmuş olabileceğini savunurken, “Her yerde Kürtler’e saldırıyorlar. Kürtleri kafir olarak görüyorlar” dedi.

Türkiye tarafından alınacak tek yanlı kararlara karşı olduklarını belirten Salih Müslim, “Eğer bir girişim olacaksa bu Birleşmiş Milletler öncülüğünde olmalı. Bu durumda saygı duyarız” diye belirtti. Müslim, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin, Erbil ve Kobane’nin kendileri için aynı olduğunu ve silah gönderememe konusunun da coğrafi şartlardan kaynaklı olduğunu belirttiğini anlattı. Barzani’nin çağrısı ile yapılan toplantının gündeminde IŞİD saldırısı altındaki Kobanê bölgesi, ortak silahlı güç oluşturulması ve oluşumlar arasındaki sorunların giderilmesinin bulunduğu açıklandı. Toplantıya katılacak ENKS heyetinde 11, TEV-DEM heyetinde ise 7 isim yer aldı. (DOHUK)
 

ÖNCEKİ HABER

Kadri Bağdu\'yu binler uğurladı

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa