15 Ekim 2014 12:10

Kadri Bağdu'yu binler uğurladı

Adana’da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Azadiya Welat ve Gündem gazetesi dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun cenazesi binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Paylaş

Adana’da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Azadiya Welat ve Gündem gazetesi dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun cenazesi binlerce kişi tarafından Adana Büyükşehir Belediyesi Küçükoba Mezarlığı’na defnedildi. Kadri Bağdu’nun Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazeteleri ile örtülü mezarı başında Azadiya Welat gazetesi çalışanı Çetin Altun ve HDP Hakkari Milletveliki Adil Zozani konuşma yaptı. Kadri Bağdu, Kürtçe dualarla uğurlandı.

Adana’da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı tüm mahallelerde esnaf kepenk kapattı. Şalkirpaşa Mahallesi halkı da Bağdu’yu son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

‘GERÇEKLERDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa Semti’nde gazete dağıtımı yaparken uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu’nun cenazesi bu sabah Adana Adli Tıp Morgu’ndan alındı. Yüzlerce araçlık konvoy halinde Şakirpaşa Semti Ova Mahallesi Bedüüzaman Nur Cami’sine getirilerek cenaze namazı kılınan Bağdu, buradan Karasu Kavşağı Meydanı’na götürüldü. Bağdu’nun tabutu sarı kırmızı yeşil bayraklara sarılı bir şekilde Karasu’dan Küçükoba mezarlığına kadar omuzlarda taşındı.

Mezarı başında konuşan Azadiya Welat gazetesinden Çetin Altun, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kobanê’ye ve sokaklardaki eylemlere yönelik yaptıkları açıklamalar ile failleri cesaretlendirildiğini belirtti. Altun, Özgür basın çalışanlarına yapılan tüm saldırıların hesabını basın çalışanları olarak soracaklarını ve gerçekleri yansıtmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.‘FAİLLER BULUNSUN’

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise, devletin ve kimi grupların özgür basın çalışanlarına yönelik yıllardır saldırı düzenlediğini, bunun son halkasının da Bağdu olduğunu ifade etti. Bağdu’nun failleri ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadığını ifade eden Zozani, faillerinin bir an önce bulunması istedi.Zozani,  “Failler bulunmadığı takdirde fail devlet ve hükümettir” dedi. (Adana/EVRENSEL)


KARANLIK DÖNEMİ HATIRLATTI

Kadri Bağdu’nun Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetesi dağıtırken Adana’nın Seyhan İlçesi’nde öldürülmesine tepkiler dinmiyor.
Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Bağdu’nun hedef gözetilerek öldürülmesinin Türkiye’nin yakın tarihindeki karanlık dönemi akla getirdiğini bildirdi.

ÇGC: SORUMLULAR ACİLEN BULUNMALI

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), saldırıda yaşamını yitiren Bağdu’nun yakınlarına başsağlığı diledi ve sorumluların acilen bulunup yargılanmasını istedi.

HDP: DESTEK ALINDIĞI AÇIK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da, cinayetin planlı ve örgütlü olduğu belirtilerek, “Güpe gündüz bir gazete dağıtımcısının sokak ortasında ensesine kurşun sıkılarak katledilmesi 1990’lardaki kontra saldırılarını hatırlatmaktadır” denildi.


EMNİYETTEN AÇIKLAMA

Adana Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Görgü tanıklarının beyanı doğrultunda olayı gerçekleştirdiği öğrenilen ancak açık kimliği henüz bilinmeyen, motosikletli bir şahsın yakalanması ve olayın detayları ile açıklığa kavuşturulması amacıyla adli mercilerin talimatları doğrultusunda, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı tüm birimler ile koordineli bir şekilde tahkikat yürütülmektedir” denildi.


KADRİ BAĞDU KİMDİR?

Kadri Bağdu, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Erkent Köyü’nde 1968 yılında dünyaya geldi. 90’lı yılların karanlık günlerinde ailesi ile birlikte köyünde çobanlık yaparken, köyleri yakıldığı için Mersin’e göç etti. Mersin’de de barınamayan Bağdu ailesi, Adana Şakirpaşa Mahallesi’ne yerleşti. Adana’ya geldiği ilk yıllarda da  hamallık yaparak, ailesini geçindirmeye çalıştı. Bu yıllarda Kürt kimliği için mücadele vermeye başlayan Bağdu, 1998 yılına kadar 3 defa “Örgüt üyeliği” suçlaması ile cezaevine girdi ve her defasında 3-4 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Bağdu, 1998 yılında da gazete dağıtımına başladı. 16 yıl boyunca defalarca tehdit edilmesine rağmen dağıtımcılığı hiç bırakmadı.

 


 

ÖNCEKİ HABER

Üniversitelerde uzmanların akademik zam isyanı

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa