15 Ekim 2014 11:11

Van, Mardin, İzmir ve Bursa’da ev baskınları

Van, Mardin, İzmir ve Bursa’da evlere düzenlenen baskınlarda en az 23 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların polislerce darp edildiği belirtildi. Van'daki baskında polisin, 12 yaşındaki Z.A.'nın kafasına silah dipçiğiyle vurduğu ve çenesini kırdığı iddia edildi.

Paylaş

Van, Mardin, İzmir ve Bursa’da evlere düzenlenen baskınlarda en az 23 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların polislerce darp edildiği belirtildi. Van'daki baskında polisin, 12 yaşındaki Z.A.'nın kafasına silah dipçiğiyle vurduğu ve çenesini kırdığı iddia edildi.

VAN

Van'da sabahın erken saatlerinde bir çok mahallelerinde özel harekat timleri evlere baskın düzenledi. Gözaltı sayının netleşmediği kentte, Sürmeli Mahallesi'nde evleri basılan Abi ailesinden, 12 yaşındaki Z.A. ile Şiyar Abi ve Hozan Abi gözaltına alındı. Evi dağıtan polisin, gözaltı sırasında silah doğrultarak, kafasına silah dipçiğiyle vurması sonucunda 12 yaşındaki Z.A.'nın çenesinin kırıldığı belirtildi. Duruma tepki gösterilmesi üzere aileyi tehdit eden polislerin, "Oğlunu bana ver, vermesen dağa gönder kafasına sıkayım" dediği iddia edildi.

Gözaltına alınan Şiyar Abi ve Hozan Abi, Van Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'ye götürürken, Z.A. ise, önce hastane ardından Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube'ye götürüldüğü öğrenildi.

MARDİN


Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde bulunan Yalım, Trafo ve Saraçoğlu mahallelerine sabah erken saatlerde birçok eve operasyon düzenlendi. Sivil polislerin yanı sıra özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda, birçok evin kapısı balyozlarla kırıldığı ve ailelere hakaretler edildiği belirtildi. Ev baskınlarında Şahin Baydağ, Ramazan Akman ve Veysi Bingül, Cebrail Bingül, Ahmet Bingül, Şeyhmus Bingül, Ali Bingül Nurullah Yılmaz ve Ruken Yılmaz, Gülbin Günay ile isimleri öğrenilemeyen Akar ve Kurt soyisimli iki yurttaşın da bulunduğu en az 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların Artuklu ilçesinde Kobanê direnişi için düzenlenen eylemlere katılanlara yönelik olduğu iddia edilirken, gözaltı sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Polis baskınlarında birçok evin kapısı balyozlarla kırılırken, buna tepki gösteren aileler de polislerin tehdit ve şiddetine maruz kaldığı öne sürüldü. Ev baskınları sırasında gözaltına alınan ailelerden Şahin Baydağ'ın annesi Emine Baydağ, polislerin evlerinin kapısını kırdığını ve evlerinde arama yapıldığı sırada çocuğu Şahin Baydağ'ın darp edildiğini söyledi. Anne Baydağ, en az 100 kar maskeli polisin evlerine baskın yaptığını ifade ederek, "Balyozlarla evimizin kapısını girdiler. Evin içinde Şahin'i darp etmeye başladılar. Buna engel olmaya çalıştık. Şahin'i yere yatırmışlardı, ellerini kelepçelemişlerdi. Polisler onu dövüyordu. Biz engel olduktan sonra, oğlumu polis aracına bindirip götürdüler" dedi.

Öte yandan Bingül ailesine yapılan baskın sırasında açık olan kapının da polislerce kırıldığı belirten aileler, 1990'lı yıllarda askerlerin yaptığı zulmü tekrar yaşadıklarını dile getirdi.

İZMİR

İzmir'in Menemen ilçesi Asarlık Mahallesi'nde gece geç saatlerde bazı evlere baskın düzenlendi. Ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alınırken, 5 kişinin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

BURSA

Bursa'nın Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Süleyman Saydan, Eser Koçbaş ve Suat Günlük isimli yurttaşların Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenilirken, operasyonun halen devam ettiği ve gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Hafta içerisinde de Bursa'da Kobanê eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 17 kişiden 6'sı tutuklanmıştı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

İşsizlik oranı çift haneye dayandı

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa