15 Ekim 2014 00:38

Mert Değirmenci anması terör kapsamına alındı

Esenyurt’ta Kobanê’ye destek eylemine yönelik ırkçı saldırıda öldürülen Emek Gençliği üyesi Mert Değirmenci için yapılan anma eylemi terör kapsamına alındı.

Paylaş

Esenyurt’ta Kobanê’ye destek eylemine yönelik ırkçı saldırıda öldürülen Emek Gençliği üyesi Mert Değirmenci için yapılan anma eylemi terör kapsamına alındı.

Emek Partisi’nin çağrısıyla geçtiğimiz pazar günü Esenyurt İlçe Binası önünde yapılan anmada, bir kişi aracını kitlenin üzerine sürmüş ve  kitleyle araç sürücüsü arasında arbede yaşanmıştı. Gerginlik  Emek Partisi üyelerinin araya girmesiyle son bulmuştu.

Hafif şekilde yaralanmaların da yaşandığı olay sonrası, araç sürücüsü, kitleyi sakinleştirmeye çalışan Emek Partisi Esenyurt İlçe Yöneticisi Eren Ergine hakkında, aracına zarar verdiği, yağma ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşlerine muhalefet suçlamalarıyla şikayette bulundu.

ERGİNE SERBEST BIRAKILDI

Dün karakola ifade vermeye giden Ergine, bir anda Terörle Mücadele Polisleri tarafından gözaltına alındı. Ergine bugün serbest bırakıldı.

POLİS YASA DIŞI DAVRANDI

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Ergine’nin avukatı Devrim Avcı, Ergine’nin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını söyledi. “Şikayetçi kişi müvekkilimin PKK’nin kurucusu olduğunu, yağmaya katıldığını  iddia ediyor.  Müvekkilim EMEP Esenyurt İlçe Örgütü yöneticisidir. Olayın olduğu gün kitleyi sakinleştirenler arasındaydı” diyen Avcı, polisin iki yüzlü davrandığını dile getirdi.

Polisin bir haftadır defalarca başvuru yapılmasına rağmen, Esenyurtta ırkçı grup tarafından yakılan bir binanın tetkik tutanağı için gelmediğine dikkat çeken Avcı, “Ama bir taraftan böyle gerçek dışı suçlamalarla ifadeye çağırabiliyorlar. Üstelik ayağımızla gitmemize rağmen Eren Ergine’yi gözaltına alıyorlar” diye tepki gösterdi.

Avukat Devrim Avcı, Araç sürücüsünün 2911 sayılı Yasaya muhalefetten suç duyurusunda bulunmasının da hukuk dışı olduğunu vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hükümet sıkıyönetim hazırlığı yapıyor

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa