15 Ekim 2014 06:00

Bossa işçisi seçim istiyor

Adana’da kurulu olan ve Öz İplik-İş sendikasının örgütlü olduğu Bossalarda işçiler tarafından mevcut yönetime karşı başlatılan muhalefet şube seçimi istiyor. İşçiler bu isteklerini dile getirmek için genel merkeze verilmek üzere imza topluyor.

Paylaş

Cumali AKKAŞ
Adana


Adana’da kurulu olan ve Öz İplik-İş sendikasının örgütlü olduğu Bossa'da işçiler tarafından mevcut yönetime karşı başlatılan muhalefet şube seçimi istiyor. İşçiler bu isteklerini dile getirmek için genel merkeze verilmek üzere imza topluyor.

Bossa işçi hareketi olarak bir araya gelen işçiler temsilci seçimlerinde Bossa 5 fabrikasında bulunan dört delegenin üçünü kazanmıştı. Temsilci seçimlerinde Bossa 5’te başarı sağlayan hareket, diğer fabrikalarda ise sendika yönetiminin desteklediği adayların dışında işçilerin adaylıklarına öncü oldu. Yapılan delege seçimlerinde kendilerini bağımsız olarak nitelendirilen adaylar seçimi kazandı. Bossa işçi hareketi olarak işçiler arasında sosyal medyayı da kullanarak yapılan çalışmanın ardından gelinen aşamada işçiler temsilci seçimlerinin sona erdiğini ve sürecin delege ve şube seçimi ile devam etmesi gerektiğini belirtiyor.

Hafta sonu bir araya gelen işçiler, durum değerlendirmesi yaptı. Şube seçimi yapılması için Bossa 5’te işçilerden imza toplandığının aktarıldığı toplantıda imzaların sayısının 300 civarında olduğunu belirttiler. Şimdilik sadece Bossa 5’te imza toplandığının ifade eden işçiler diğer işletmelerdeki işçilerin de bir an evvel seçimlerin yapılmasını istediğini dile getirdiler. Toplanan imzaları genel merkeze iletecek olan işçiler, adil ve demokratik bir seçimin yapılmasını talep ettiklerini vurguladılar. Bossalarda örgütlü olan Öz İplik-İş Sendikasının Adana’da il başkanlığı bulunuyor. İl başkanlığı statü olarak farklı olduğundan seçim yapılmıyor.

ÖNCEKİ HABER

Kirala, taşeron çalıştır, işten at

SONRAKİ HABER

AEL Kömür İşletmesinde elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa