14 Ekim 2014 19:37

Kobanê direnişine destek eylemleri sürüyor

Kobanê direnişine destek vermek ve Kobanê'ye insanlık koridorunun açılması amacıyla Diyarbakır, Van ve Silopi’de binlerce kişi yürüyüş yaptı

Paylaş

Kobanê direnişine destek vermek ve Kobanê'ye insanlık koridorunun açılması amacıyla Diyarbakır, Van ve Silopi’de binlerce kişi yürüyüş yaptı

Diyarbakır'ın merkez Sur, Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde eş zamanlı kitlesel yürüyüşler gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşler, DBP ilçe binaları önünde başladı.
Polisin ise yürüyüş güzergahlarında yoğun olarak konumlandırılması ve helikopterlerin kitlenin üzerinde sürekli dolaşması dikkat çekti.

Yürüyüş kollarının tümü Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasına vardı. Yüzlerce kişinin bina önünde toplanmasının ardından konuşan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Eş Başkanı Dilay Tekin, Kobanê'de bir insanlık dramının yaşandığını ifade etti. Tekin, "Biz bu yaşanan duruma karşı tepkimizi dile getiriyoruz. Kobanê'nin sesini dünyaya duyurmak için alanlardayız. Kobanê sorunu bir insanlık, ahlak ve vicdan sorumluluğudur. Biz bu biklincin sorumluluğunda olacağız. Bijî berxwedana Kobanê" ifadesinde bulundu.

'KOBANÊ HALKI DİRENDİKÇE AMED HALKI DA DİRENECEKTİR'

Ardından konuşan DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise Kobanê'nin 1 aydır tarihi bir direniş sergilediğini ifade ederek, "YPG-YPJ savaşçıları, Kobanê halkı tarihi bir direniş sergiliyor. Amed halkı da bu direnişe her gün desteğini verecektir. Amed Kobanê olacaktır, olmaya da devam edecektir. AKP bilmelidir ki, Kobanê direndikçe, YPG-YPJ savaşçıları direndikçe, Kobanê halkı direndikçe Amed halkı da direnecektir. Herkes bilsin ki bizim direnişimiz devam edecektir. Kürtler bir tarih yazıyor. Kürtler bir destan yazdı. Bunu da yazan Kobanê direnişidir" dedi.

‘FAİLİ MEÇHULLERE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Her gün Kobanê'ye destek vermek için alanlarda olacaklarını belirten Zümrüt, Kobanê'ye insanlık koridoru açılana kadar halkın alanlarda olacağını kaydetti. Zümrüt, Adana'da kimliği belirsiz kişiler tarafından silahla katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu için de başsağlığı dileklerinde bulunarak, 90'lı yıllardaki gibi faili meçhul cinayetlere izin vermeyeceklerini söyledi.

VAN'DA POLİS ABLUKASINDA KOBANÊ PROTESTOSU

Van'da, DBP İpekyolu ilçe binası önünde basın açıklaması düzenlendi.

Kimi belediye eş başkanlarının da katıldığı açıklamada, yoğun polisiye önlem alınması ve helikopterden takip yapılması dikkat çekti.

Polis çemberi altında konuşan BDP İl Başkanı Musa İtah, Kobanê için direnip yaşamı yitirenleri anarak, polis ve IŞİD terörünü kınadı. Van'da halkın gerçekleştirdiği eylemlere değinen İtah, "Askeri cunta dönemlerinde bile sergilenmeyen şiddet olayları kameralar önünde sokak ortasında polis tarafından sergilendi. Halkı darp eden ve yüzlerce kişiyi gözaltına alan zihniyet mi 'Vandallık', yoksa insanların demokratik tepkisini göstermesini dile getirmesi mi?" diye sordu.

Kobanê, Afrin, Tahran, Van ve İzmir'in kendileri için aynı olduğunu söyleyen İtah, "Devlet yetkilileri 'güvenlik güçleri ne gerekiyorsa yapacaklar' diyerek katliam fermanını imzalamıştır. 2011 yılında aynı fetvayı Tayip Erdoğan'ın vermesinden sonra 8 çocuk katledildi. 2011 yılında buna değişen bir şey yok. Hala sokaklar binlerce kişi katledilmeye devam ediyor" diye konuştu.

SİLOPİ'DE BİNLER KOBANÊ İÇİN YÜRÜDÜ

Şırnak Silopi'de, DBP ilçe binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, buradan sloganlar eşliğine çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte DBP ilçe eş başkanları Asuman Külter ve İdris Aras, Belediye Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, MEYA-DER, KURDÎ-DER, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DBP-HDP ilçe yöneticileri de yer aldı.
DBP ilçe binası önüne gelen kitle burada basın açıklaması yaptı. DBP İlçe Eş Başkanı Asuman Külter, Kobanê'ye yönelik saldırıların arkasında bölgesel ve uluslar arası güçlerin olduğuna dikkat çekerek, "Bu saldırıların amacı, Sayın Abdullah Öcalan'ın Ortadoğu'da model olan düşüncelerini ve Rojava devrimini yok etmeye yöneliktir. 21. yüzyılda Kürdistan'ı parçalamak ve Kobanê kurtların ağzında yalnızlaştırmaktır" dedi.

Türk devleti ve hükümetine de çağrıda bulunan Külter, "Türk devletinin insanlık görevi yapıp, Kobanê için bir an önce yardım koridorunun açılması gerekir. Dört parçada yaşayan Kürtler DAIŞ çetelerine karşı sonuna kadar direnip, Kobanê'yi 21. yüzyılın Stalingrad'ı yapacaktır" diye konuştu.
Yapılan açıklamanın ardından binerce kişi alkış ve sloganlar eşliğinde dağıldı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

HDP eş genel başkanları İçişleri Bakanlığı\'nı göreve çağırdı

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa