14 Ekim 2014 13:34

'Kobanê iç işimiz değil diyen bizim hükümetimiz olamaz'

Grup toplantısında Kobanê eylemlerinden dolayı kendilerini tehdit eden, katil olmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP hükümetine çok sert tepki gösteren HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Ölümden öte köy var mı? Hesap soracağız diyorlar. Ölümlerin en acısını yaşattınız. Neyle tehdit ediyorsunuz bizi neyle?" dedi.

Paylaş

Grup toplantısında Kobanê eylemlerinden dolayı kendilerini tehdit eden, katil olmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AKP hükümetine çok sert tepki gösteren HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Ölümden öte köy var mı? Hesap soracağız diyorlar. Ölümlerin en acısını yaşattınız. Neyle tehdit ediyorsunuz bizi neyle? Dersim'i yaktınız Maraş'ı faili meçhul cinayetleri, KCK operasyonlarına varıncaya kadar. Ne kaldı, boyun eğdik mi? Çözüm barış olsun dedik, masaya oturalım dedik. Ne kaldı uygulamadığınız? Kime nasıl bedel ödeteceksiniz? Ölümden öte köy yoktur, her birimizin canı Allah'ın emriyle halkımıza bin defa kurban olur" diye konuştu. Demirtaş kendilerine katil diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da, "Roboski'nin, Gezi'nin 28 Mart 2006 tarihinde kadında olsa çocukta olsa diyerek ölüm emri vermiş birisi olarak bunların hesabını siz soracağız sana" diye konuştu.

Partinin grup toplantısında siyasi gelişmeleri değerlendiren HDP Eş Başkanı Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanının son günlerde partilerini hedef göstermesine tepki gösterdi. "Sanki Kobanê meselesi yenidir" diyen Demirtaş, Başbakan'ın "Bunlar; Aleviler, Sünniler katledilirken sessiz kaldılar" sözlerine de tepki göstererek, "Siz bilmeyebilirsiniz ama dünya kadar danışmanınız var. Söyleyin bir oturup baksınlar biz neler söylemişiz Suriye konusunda. Siz mezhep siyaseti yürüttünüz bunu eleştirdik. Gönderdiğiniz silahlar radikal grupların eline geçiyor dedik. Biz size Suriye'ye sessiz kalın mı dedik? Bu barbarlar, çeteler, sizin denetiminizde üs kuruyorlar dedik. Eleğe dönmüş sınırınızdan bunların geçişini durdurun dedik. Yapmadınız. Onlardan iki şey istenidiz. Para bizden destek bizden siz Esad'a karşı savaşın birde Kürtlerin statü kazanmasını engelleyin dediniz. Bunu eleştirdik. Çünkü bu çetelerin ahlakı yok, bugün başkasını yarın sizi vururlar dedik" şeklinde konuştu.

'BÜTÜN DÜNYA YAPTIKLARINIZI BİLİYOR'

Demirtaş, Kobanê'de yaşanan durumun Türkiye siyasetinin yanlışları sonucu ortaya çıktığını belirterek, "Başbakan siz 'bizi IŞİD yanlısı gösteriyorsunuz' diyor. Bütün dünya bizi dinliyorsa seviniriz. Ama siz gidiyorsunuz New York'ta dünyanın her yerinde bu eleştirileri alıyorsunuz. Deve kuşu gibi başınızı kuma gömmüşsünüz gönderdiğiniz TIR'ları sadece biz biliyoruz sanıyorsunuz. Bütün dünya biliyor haberiniz yok" dedi. Demirtaş, Türkiye'nin çetelere destek sunması konusunda bütün dünyanın Türkiye'yi uyardığını belirterek, "Bizim ÖSO'ya Türkiye üzerinden gönderdiğimiz silahlar radikallerin eline geçiyor diyorlar" dedi.

KOBANÊ SİZE KİTAPLARDA OLMAYAN GERÇEKLERİ ÖĞRETİYOR


Demirtaş yürütülen çözüm sürecine de dikkat çekerek, Öcalan ile yapılan görüşmelerde Kobanê durumunun da ele alındığını belirtti. Demirtaş, "30 gün öncesine kadar Süreç ayrı Kobanê ayrı demediniz. Bunların hepsi masadaydı. Türkiye'nin PYD ile konuşmasının önemini belirttik. Bunlar konuşuldu. Ama o zaman bu ayrı şu ayrı demediniz. Rojava'da olan bitene izin vermeyiz kırmızı çizgimizdir dediniz bunun yanlış olduğunu belirterek sizi eleştirdik" ifadelerini kullandı. Rojava'nın Türkiye tarafından desteklenen El Nusra çeteleri ile savaştığını dile getiren Demirtaş, "Bütün bunları herkes izliyor. İnsanlar bize soruyor bu ne perhiz ne lahana turşusu bir yandan süreç diyorsunuz bir yandan Kobanê kanıyor dediler. Kalın kalın kitaplar yazmışlar ya herşeyi biliyorlar sanıyorlar. Ama bakın hiç bir kitapta yazmayanları bu bölgenin halkları herkese öğretiyor" diye konuştu.

"2 yıldır Öcalan sizi uyarıyor, darbe dinamiklerini anlatıyor, adım atılmasının önemine dikkat çekiyor. Bunları söyleyince yalaka medya Apo tehdit ediyor diye manşet atıyor. Biz o toplantılarda boşuna mı konuşuyoruz" diye soran Demirtaş, insanların herşeyin izlediğinin altını çizerek, "Sadece sizin oluşturabileceğiniz bir kamuoyu yok. Kandıramadığınız aldatamadığınız bir kamuoyu var" diye konuştu.

Hükümetin "bütün halkları ayrımsız destekledik" sözlerine de cevap veren Demirtaş, "Keşke öyle olsaydı, Hükümete teşekkür ederdik. Ama kendilerine yakın olanları desteklediler. Kürdün kendine yakın olanını, Arabın kendinize yakın olanını desteklediniz" diye konuştu. Demirtaş, "Her fırsatta Suriuye bizim iç işimidir dediniz, biz bunlara müdahale etmeyeceğiz de nereye müdahale edeceğiz dediniz. Eski başbakanınız, eskimiş başbakanınız bunları bağıra çağıra anlattı. Ne zamana kadar Kobanêye kadar. Ne işimiz var Kobanê ile. Kobanê ile Türkiye'nin Diyarbakırın ne alakası var diyorsunuz şimdi. Sizin Suriye, Bosna ile alakanız varda Kobanê ile mi yok? Onlardacanımız ciğemizdir (Bosna Suriye) Fakat Kobani'de yaşayan öz kardeşimizdir ya, amcamızdır, annemizdir ya. Aynı soyadı taşıyoruz aileler olarak. Bak senin o itiraz ettiğiniz anlaşmayla bir sabah uyanınca saçma sapan sınırla bölünmüş halktan bahsediyoruz ya. Kobani iç işi değilse o zaman biz Türkiye'de yaşamıyor demektir. Benim öz kardeşim tecavüzcü barbar ordusunun tehdit altındayken orası bizim iç işimiz değil diyorsa sende bizim hükümetimiz değilsin. Sen Kürdün verdiği vergiyle silah almıyor musun? Alıyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Arkadan onları arkadan El Nusraya gönderiyorsunuz, onun düşmanlarına gönderiyorsunuz. Kürdün öfkesi buna yöneliktir" şeklinde konuştu.

IŞİD İLE PYD'Yİ AYNI KEFEYE KOYUYORSAN...

Türkiye'nin 2 yıldır El Kaide uzantılarına IŞİD ve El Nusraya terörist yada tehdit diyemediğini hatırlatan Demirtaş, "Ama PYD'ye tehdittir dedin. Bunlar benim için IŞİD ile aynıdır dedin. O zaman niye masaya oturuyoruz. Niye bu halkı kandırıyorsunuz" diye tepki gösterdi. Demirtaş, Türkiye'nin PKK ile şimdiye kadar 6 kez ateşkes görüşmesi yaptığını 2 yıldırda resmi görüşmeler yaptığını belirterek, "Peki onlar benim için IŞİD ile aynıdır dersen nasıl onlara çağrı yapacaksın. Çağrı yapmak üzeresin dağdan inin diye, nasıl yapacaksınız. Bu halk ile nasıl barışacaksın? Halk bunları izliyor biliyor, aptal değil" ifadelerini kullandı.

'KAPILARI AÇIN ORADA IŞİD'İ TÜKÜRÜĞÜNDE BOĞACAK ON BİNLERCE GENÇ VAR'

Demirtaş, Kobanêli mültecilerin içeri alınmasının minnet yapıldığını da hatırlatarak, Kobanêye ilişkin duyarlılıklarını da, "Bunlar bilmiyor ama bu Kobanê düşmemeli. Hepimizin felaketi olacak farkında değil, gidip konuşalım dedik" sözleriyle dile getirdi. "Mehmetçiğin gidip orada savaşmasını mı istiyorlar" diyen MHP Liderine de, "Hala anlamışsın, anlamazsın ama tane tane anlatayım" diyerek cevap veren Demirtaş, "Biz oraya gidin bizim için savaşın demedik, kapıyı açın oraya gidip savaşacak onbinlerce genç var onları tükürüğümüzde boğarız dedik, izin vermediler" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, isteklerinin de "yalvarma" olarak nitelendirildiğini belirterek, "Size yalvaran sizin gibi alçak olsun" diye konuştu. Demirtaş, "Biz IŞİD'in barbarlığından korkmuyoruz, sizin zalimce politikalarınızdan utanıyoruz. Sizin kardeşlik adına bin yıllık teranelerden utanıyoruz" diye konuştu. "Yazdıklarına çizdiklerine bir bakın, cumhurbaşkanı olmuş adamın söylediklerine bir bakın" diyen Demirtaş, kendilerine yönelik "insanları sokağa döktüler" şeklindeki eleştirileri de cevaplandırarak, "Acil çağrı geldi. Mürşitpınar düşmek üzeridir diye. Kapıyı almak üzereler alırlarsa katliam olur dedik. İki şey yaptık halkımızdan destek istedik, iki hükümetle görüştük. Durum ciddidir, konuştuğumuz ne varsa, hangi adım atılacaksa bu gece atılsın istedik. Bu telaşla yapmamız gereken şekilde halkımızla birlikte halkımızla birlikte sokağa çıktık. O çağrıyla bütün dünyada insanlar sokağa çıkınca koalisyon uçakları o zaman vurmaya başladı. Teşhir oldular çünkü. 40 ülke koalisyon kurmuş Kürtler kaybetsin diye izliyorlar."

Tek bir şiddet çağrısı yapmadıklarının altını çizen Demirtaş, "Biz bunları yaptık diye katil olduk iki yüzlü olduk, iki yıldır bu ikiyüzlülüğü yapanlar ülkenin sahibi oldu. Bütün bu kana eli bulaşmış olanlar hümanist oldu. Bunu kabul edemeyiz kusura bakmasınlar. Her halkın sabrı tahammülü bir yere kadardır. Siz emirle talimatla etrafınızdaki insanlara iş yaptırabilirsiniz, bağırarak onları korkutabilirsiniz, bedel ödeteceğiz diyince birilerini sindirebilirsiniz. Ama biz onlardan değiliz, ölümden öte köy var mı? Ne kaldı yapacağınız, Dersimi yaktınız, Maraşı, Sivası yaptınız, faili meçhullerden KCK operasyonlarına varana dek yaptınız, daha ne yapacaksınız? Kime nasıl bedel ödetecekseniz? Ölümden öte köy yoktur her birimizin canı allahın emriyle halkımız uğruna bin dehafa da kurban olsun" diye konuştu.

PROVOKASYON VARSA SENİN İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİN NE İŞE YARIYOR?


Hükümetin Kobanê eylemlerine ilişkin, "provokatörler var" sözlerine de tepki gösteren Demirtaş, "4 tane istihbarat örgütün niye tedbir alıp provokasyonları boşa çıkarmadın" şeklinde tepki gösterdi. Cumhurbaşkanın kendilerini "katil" olarak nitelendirmesine de çok sert tepki veren Demirtaş, "Roboski'de katliam emrini veren, Gezide ölüm emri veren, Mart 2006'da Diyarbakır'da katliam emrini veren, 140 çocuğu öldürme emrini veren biri olarak sen bize Türkiye'de en son katil diyecek adamsın. Bunların hepsinin hesabını biz soracağız" şeklinde konuştu.

'BİZ ORTAMI SAKİNLEŞTİRDİKTEN SONRA BİZE SALDIRMAYA BAŞLADILAR'

Demirtaş, olayların yatıştırılması için 8 Ekim 2014 tarihinde gelen ve HDP'nin de sağduyu çağrıları yapmasına neden olan Öcalan'ın mesajını da olduğu gibi okudu. Öcalan mesajında, yaşanan olayların katliamlara ve büyük provokasyonlara zemin sunmaya müsait olduğunu belirterek, acil ve anlamlı diyalog ve müzakere çağrısı yapmış hükümetten de adım atmasını istemişti. Metni okuduktan sonra hükümetin kendilerini suçlamasına yönelik tepkisini sürdüren Demirtaş, "Bu metin gelene kadar öyle demiyorlardı, beraber çalışalım ortamı sakinleştirelim dediler, biz bu açıklamayı yaptık çıkıp bizi katil olmakla suçladılar. Neredeyse bütün Ortadoğu'da olup bitenlerden HDP'yi sorumlu tutuyorlar. Ê hani Ortadoğuda sizden habersiz kuş uçmazdı. Bakın 3 günde sizin koltuğunuzun 3 ayağı gitti bir ayağı da sallandı. Biz böyleyiz taleplerimiz ortada. Sizden korkanlarla müzakere yapacaksanız onlardan çok var sizde. Biz engel mi oluyoruz? Hele onlarla çözün nasıl çözeceksiniz. Türkiye bugün Suriyelileşmemişse bu süreç sayesindedir, bu fedakarlığı yapanların sayesindedir" diye konuştu.

Demirtaş yaşanan bütün herşeye rağmen birlikte yaşam konusunda ısrarlı olduklarının altını çizerek, "Bu barbarlar tecavüzcüler ordusuna gerekirse tek başımıza direnerek onları ortadoğudan def edeceğiz" diye konuştu. IŞİD'in Türkiye açısından uzak bir tehdit olmadığını söyleyen Demirtaş, verilen direnişin sadece Kürtler adına verilen bir direniş olmadığını Türkler ve Araplar adına da verildiğini söyledi.

AKP MEDYASINA SERT TEPKİ

Demirtaş, AKP basınına da tepki göstererek, "Bu maaşlı bordrolu insanlara cevap vermeyecektim. Kendi köşelerini kanalizasyon gibi kullananlara cevap vermeyeceğim" diye konuştu. Demirtaş, "Ey AKP'nin şakşakçıları yine maaş alın onları bol bol harcayın ama vicdanlı olun. Gazeteci olamazsınız ama biraz insan olun. Orada tecavvüzcüler ordusu bir insanları sarmış sen kalkmış bize haraket ediyorsunuz. Sonrada HDP insanları sokağa döktü. Yahu siz yapıyorsunuz siz, farkında değilsiniz. Demirtaş, çıkarılmak istenen güvenlik yasalarına tepki göstererek, "Görünen o ki sadece Almanya'nın polisini örnek alacaklar" diye konuştu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale’de Soma eylemi

SONRAKİ HABER

Çalışma Bakanlığı, bünyesinde kaç kişi çalıştığını bilmiyormuş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa