14 Ekim 2014 11:58

Davutoğlu: Yakılan her TOMA'nın yerine 5 TOMA alacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobanê eylemlerine ilişkin, “Biz direnmeyi de, provokatörlere karşılık vermeyi de biliriz” dedi. Davutoğlu, “Ne tedbir alınması gerekiyorsa alınacak. Yakılan her TOMA’nın yerine gerekirse beş TOMA on TOMA alınacak” diye konuştu.

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobanê eylemlerine ilişkin, “Biz direnmeyi de, provokatörlere karşılık vermeyi de biliriz” dedi. Davutoğlu, “Ne tedbir alınması gerekiyorsa alınacak. Yakılan her TOMA’nın yerine gerekirse beş TOMA on TOMA alınacak” diye konuştu.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “49 rehinenin kurtarılması, burnu kanamadan vatanımıza geri dönmüş olması büyük bir başarı hikayesi olarak tarihe geçmiş oldu” dedi. Toplumda rehinelerin kurtarılmasından kaynaklı olumlu bir atmosfer oluştuğunu ileri süren Başbakan, Kobanê eylemlerine ilişkin yine “Birtakım provokatörler milletin sevincini kursaklarında bırakacak şekilde Vandalizm eşkıyalık faaliyetine giriştiler” diye konuştu. Konuşmasında Gezi direnişine ve 17 Aralık operasyonlarına da değinen Davutoğlu, kendilerine “tuzak” kurulduğunu iddia etti.

GEREKEN HESABI SORMAYI BİLİRİZ

Kobanê için yapılan eylemleri hedef alan Başbakan, “Yine taşeronlar devreye girdiler” dedi. Davutoğlu, “Direnmeyi de biliriz o provokatörlere gereken hesabı sormayı da biliriz. Bu kez bahane Kobani bahanesiydi” ifadelerini kullandı. Kobanê için muhalefetin yaptığı açıklamalara da tepki gösteren Başbakan, “Baktığınızda bunun, çıkıp televizyonlarda konuşanlar biz şiddete dönüşsün istememiştik diyenler var” diye konuştu. Üç şeyin hedef alındığını iddia eden Davutoğlu, “Bir kamu binaları, kamu otoritesi. İki iş yerlerine. Üçüncü hedef ise burada onurla aramızda bulunan il ve ilçe belediye başkanlarımıza yönelik olarak sürdürülen saldırılardır yani Ak Parti hedef alındı” dedi.

‘TEK TEK HUKUK ÖNÜNE ÇIKARACAĞIZ’

Hiçbir sürecin işlenen suçu örtmeye bahane olamayacağını savunan Başbakan, “Tek tek her birini hukukun önüne çıkartacağız” diye konuştu. Bakanlar Kurulunda genelkurmayın ve emniyetin katıldığı toplantıyı hatırlatan Başbakan, “Ne tedbir alınması gerekiyorsa alınacak. Yakılan her TOMA’nın yerine gerekirse beş TOMA on TOMA alınacak. Şimdi de daha önce güvenlik eksikliğinden şikayet edenler ‘polis devletine mi dönüyoruz’ diye saldırmaya başlayacaklar. (...) Kesinlikle emniyet güçlerimizin, yargı sistemimizin olaylara seri ve çabuk şekilde müdahale etmesini garanti altına alacağız” ifadelerini kullandı.

“Demeye çalıştıkları şu, buralar bize ait, burada ancak siyaseti biz yaparız” diyerek Kürt siyasetçilere seslenen Davutoğlu, “Yok öyle şey. Türkiye Cumhuriyeti topraklarının her bir yerinde hem al bayrak olacak hem AK Parti bayrağı olacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê için vapur işgali

SONRAKİ HABER

Okula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa