14 Ekim 2014 10:24

Azadiya Welat çalışanı Bağdu yaşamını yitirdi

Adana'da gazete dağıtımı yaptığı sırada saldırıya uğrayan Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Kadri Bağdu yarın son yolculuğuna uğurlanacak

Azadiya Welat çalışanı Bağdu yaşamını yitirdi
Paylaş

Adana'da gazete dağıtımı yaptığı sırada saldırıya uğrayan Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa Semti'nde Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu, gazete dağıtımı yaptığı sırada, kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahla vuruldu. Acıbadem Hastanesi'ne kaldırılan Bağdu, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

BAĞDU 5 KURŞUNLA KATLEDİLDİ

Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun kaldırıldığı Adana Adli Tıp Kurumu'nda yapılan ön otopsi raporu çıktı. Ateşli silah ile vurulan Bağdu'nun vücuduna isabet eden 5 kurşun mermisinin tespit edildiği belirtildi.

Raporda, sağ kulak kepçesinin üst kısmı, sağ çene köşesi, boynun sağ yanı, sağ oksititalde ve sol çene köşesinde ateşli silah yaraları olduğu tespit edildi.

Raporda Bağdu'nun vücudunda çıkarılan 3 mermi çekirdeğinin Adana Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na, vurulduğu yerde bulunan üç mermi kovanının ise Adana Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na verildiği belirtildi.

BAĞDU CİNAYETİNDE BİR TANIK

Kadri Bağdu'nun katledilmesine 13 yaşında çocuğun tanıklık ettiği öğrenildi. İsmi öğrenilemeyen çocuk, saldırıya ilişkin ifadesi alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

ÖZGÜR BASIN ÇALIŞANLARI BAĞDU'NU KATLEDİLMESİNİ PROTESTO EDECEK

Aralarında Özgür Gündem, DİHA, Azadiya Welat, JINHA, Demokratik Modernite, Özgür Halk'ın bulunduğu Kürt özgür basın kurumlarının çalışanları, Adana'da gazete dağıtımı yaptığı sırada silahlı saldırıda katledilen Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu'nu katledilmesini yarın protesto edecek. Gazetecilerin açıklaması Özgür Gündem Gazetesi'nin Beyoğlu Maç Sokak'ta bulunan binası önünde saat 12.00'de düzenlenecek

BAĞDU YARIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu'nun kaldırıldığı Acıbadem Hastanesi'nde yaşamını yitirmesi sonrası buradan alınan cenazesi, otopsi işlemleri için Adana Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Adli Tıp önünde yüzlerce kişi "Özgür basın susturulamaz" ve "Şehîd namirin" sloganları eşliğinde bekleyişini devam ettirirken, cenazenin yarın saat 09.00'da teslim alınacağı öğrenildi.

Cenazesinin teslim alınması sonrası Bağdu'nun cenazesi, ilk olarak Şakirpaşa mahallesinde bulunan evine götürülecek. Ardından Bağdu için Karasu Kavşağı'nda cenaze töreni düzenlenecek ve buradan götürüleceği Dağlıoğlu mahallesinde bulunan Küçükoba Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Öte yandan Bağdu için evinin önünde kurulan taziye çadırında ise taziyeler kabul edilmeye başlandı.

SALDIRI KINANDI

Adana'da Özgür Basın çalışanları, Bağdu'nun saldırıya uğramasını protesto etti. Azadiya Welat çalışanı İbrahim Karakaş, arkadaşlarına yapılan hain saldırıyı kınadıklarını belirtirken, DBP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, faillerin bulunmasını istedi.

Özgür Basın çalışanları, Adana'nın Seyhan ilçesine Bağlı Şakirpaşa Semti'nde gazete dağıtımı yapan Azadiya Welat çalışanı Kadir Bağdu'nun kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıya uğraması ardından Acıbadem Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Hastane önünde bekleyen yüzlerce yurttaşın destek verdiği açıklamada sık sık "Özgür Basın susturulamaz" sloganları atılırken yurttaşlar Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerini taşıdı. Özgür Basın çalışanları adına açıklamayı Azadiya Welat çalışanı İbrahim Karakaş yaptı.

90'lı yıllarda JİTEM ve kontra güçler tarafından baskı gördüklerini hatırlatan Karakaş, "Bütün bu baskılara rağmen gerçekleri halka ulaştırmak için canla baş ile mücadele eden Ape Musa'nın ardılları, son dönemlerde AKP başta olmak üzere IŞİD yandaşları ve Hizbul Kontra güçlerin açık hedefi haline getirilmeye çalışılıyor" dedi. Özelikle Kobanê eylemlerinin başlaması ile bu durumu ters yüz etmek için medyası ve bütün kurumları ile uğraşan AKP ve kontra güçlerin yandaşlarını "Gerçeklerden taviz verilmez" şiarı ile teşhir eden Özgür Basın çalışanlarının hedef haline geldiğini aktaran Karakaş, kimi zaman bu saldırıların polisin gözü önünde kimi zaman ise polis ile birlikte gerçekleştiğini söyledi.

"Karanlık güçlere ve faşist saldırılara karşı olan özgür basın çalışanlarımızdan son olarak Mahmur'da haber takibi yaptığı sırada Denîz Firat ve Mazlum Bagok yoldaşlarımız IŞİD çetelerinin saldırısı sonucu şehit oldu" diyen Karakaş, "Diyarbakır'da ise Kobanê'ye dönük gerçekleştirilen saldırıları kınamak amacıyla gerçekleştirilen eylemleri takip ettikleri sırada IŞİD uzantısı olan güçler tarafından, Azadiya Welat çalışanı Bişar Durgut arkadaşımız 8 yerinden bıçaklanırken, 3 gazeteci arkadaşımız ise darp edildi" dedi. Son olarak 16 yıldır halka gerçekleri ulaştırmak için kendisine yapılan onca baskıya rağmen, çalışmasından bir gün olsa dahi geri adım atmayan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun, 90'lı yılların faili meçhul cinayetlerini aratmayan bir şekilde kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradığını belirten Karakaş, "Gazete dağıtımı yaptığı sırada, yanına kırmızı bir motosiklet ile yaklaşan saldırganlar, ellerinde bulunan silah ile yoldaşımıza saldırı yapmıştır" dedi.

Hiçbir gücün vermiş oldukları onurlu gücün önünde duramayacaklarının altını çizen Karakaş, "Özgür basın nasıl ki, JİTEM ve Hizbulkontranın kirli yüzünü açığa çıkarıp bunları teşhir ettiyse, bu günde bu saldırganların kirli yüzünü mutlaka açığa çıkaracaktır. Yapılan bu saldırıları kınadığımız belirtirken, hiçbir güç ve saldırı Ape Musa'nın mirasçıları olan bizleri haklı mücadelenizden alıkoyamacaktır" şeklinde konuştu.

'AKŞAMA KADAR FAİLLER BULUNSUN'

DBP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak ise, yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, aynı gün içerisinde kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından kendilerinin de tehdit edildiğini söyledi. Bayrak, Emniyet ve Valiliğe de seslenerek, Bağdu'ya saldıran kişi veya kişilerin akşam saatlerine kadar bulunmasını talep ederken, yurttaşlara da Adana'da sokaklara çıkmalarını, çete ve faşist saldırılarına karşı direnişi yükseltmelerini söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TSK, Dağlıca\'yı bombaladı

SONRAKİ HABER

Bingöl Emniyet Müdürü\'ne saldırı davasına gizlilik kararı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...