14 Ekim 2014 09:36

Kobanê'de Til Şeîr ve Kaniya Kurda yeniden ele geçirildi

IŞİD saldırılarına karşı 30 gündür direnen YPG-YPJ güçleri Kobanê'nin batısındaki Til Şeîr köyünü yeniden ele geçirdi. YPG'nin doğu cephesindeki Kaniya Kurda'da da IŞİD'i püskürttüğü öğrenildi.

Paylaş

IŞİD saldırılarına karşı 30 gündür direnen YPG-YPJ güçleri  Kobanê'nin batısındaki Til Şeîr köyünü yeniden ele geçirdi. YPG'nin doğu cephesindeki Kaniya Kurda'da da IŞİD'i püskürttüğü öğrenildi. Kaniya Kurda'da IŞİD'in tepeye astığı bayrak da indirildi. Öte yandan Koalisyon Güçleri'ne ait savaş uçakları bu sabah da hava bombardımanını sürdürdürken batı, doğu ve güney cephesinde çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik saldırılarını sürdüren IŞİD'e kantonun batı cephesinde dün gece eylem düzenleyen YPG/YPJ savaşçıları, bölgede geniş bir alana hakim olan tepeyi IŞİD'den arındırarak denetimine aldı. Kobanê'nin batı cephesindeki Til Şeîr kentinde bulunan tepenin etrafı dümdüz bir ova olduğundan burası geniş bir alana hakimiyet sağlıyor.

Dün bu tepede konuşlanan IŞİD'in Til Şeîr köyü yakınlarındaki sınır hattında bulunan sivil yurttaşlara suikast eylemleri düzenlemesi ve 20 yaşlarındaki genç bir kadının yaralanmasının ardından tepeye yönelik eylem kararı alan YPG/YPJ güçleri gün ağarınca tepenin denetimini kontrolünü sağladı. Eylem sırasında çok sayıda IŞİD'linin öldürüldüğü ve bazılarının ise kaçtığı belirtildi. Eylemde IŞİD'e ait bir BKC silaha ve çok sayıda mermiye de el konuldu. Söz konusu eyleme dair resmi açıklamanın önümüzdeki saatlerde YPG kaynaklarınca yapılması bekleniyor.

TEV-DEM VE PYD'DEN TEPEYE ZİYARET

Tepenin alınması ardından Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yönetim Kurulu Divan Üyesi Ehmed Şêxo, çok sayıda PYD üyesi tepedeki YPG mevzilerini ziyaret ederek, YPG/YPJ savaşçılarını kutladı. Tepeye yönelik IŞİD'in uzun menzilli silahlarla saldırıları hala devam ederken, YPG/YPJ savaşçılarının morallerinin ise yüksek olduğu gözlemlendi.

Eylemlerinin gece saatlerinde başladığını söyleyen Rûbar isimli YPG savaşçısı, eylemlerinin devam edeceklerini ve çetelerin Kobanê'yi alamayacaklarını kaydetti. YPG'li Rûbar, tepenin stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Gördüğünüz gibi geniş bir alana hakim ve etrafı ovalık. Aynı zamanda burada siviller var. Suikast mesafesinde. Dün genç bir kadının suikast ile yaralandığını öğrendikten sonra eylem kararı aldık" dedi. Morallerinin yerinde olduğunu söyleyen YPG/YPJ savaşçıları, eylemlerinin devam edeceğini söyledi.

MÜRŞİTPINAR'DA BÜYÜK PATLAMA

Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı günlerdir ele geçirmek için saldırılarını yoğunlaştıran, ancak YPG/YPJ direnişleri sonucu başarısız olan IŞİD'e yönelik hava saldırıları sürüyor. Edinilen bilgilere göre, Koalisyon Güçleri'ne ait savaş uçakları saat 14.10 sularında sınır kapısını ele geçirmek isteyen IŞİD'e yönelik hava saldırısı düzenledi. Hava bombardımanının yapıldığı bölgede meydana gelen büyük patlama ve dumanların yükselmesi sınırın Türkiye tarafından gözlemlendi.  (Kobanê/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê eylemlerinde 1213 gözaltı, 20\'si çocuk 183 tutuklama

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa