14 Ekim 2014 08:43

9 gün gözaltında tutulan 64 Kobanêli sınır dışı edildi

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet yetkilileri her fırsatta "Kobanêlilere sahip çıkıyoruz, kucak açıyoruz" derken, Suruç'ta 9 gündür gözaltında tutulan 261 Kobanêliden 64'ü gece yarısından sonra apar topar bir şekilde Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan sınır dışı edildi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet yetkilileri her fırsatta "Kobanêlilere sahip çıkıyoruz, kucak açıyoruz" derken, Suruç'ta 9 gündür gözaltında tutulan 261 Kobanêliden 64'ü gece yarısından sonra apar topar bir şekilde Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan sınır dışı edildi.

Kobanê'den 6 Ekim'de Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan yetkililerin talebi ve onayıyla geldikten sonra gözaltına alınan 261 Kobanêliden 64'ü sınır dışı edildi. Günlerdir yerel ve hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmelerde "bırakacağız" sözüne rağmen bir türlü bırakılmayan ve kötü koşullar altında kalan Kobanêliler dün isyan ederek, tutuldukları Suruç Kapalı Spor Salonu'nda kapı ve camları kırarak tepki gösterdi. Olayın duyulması üzerine salona giderek yetkililer ve gözaltındakilerle görüşen HDP'li vekiller spor salonunda oturma eylemi başlattı.

Bu arada hükümet yetkilileriyle de görüşmelerini sıklaştıran vekillere, gözaltındakilerin durumunun Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağı ve bir sonuca bağlanacağı iletildi. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, tüm gözaltıların sınır dışı edileceği belirtildi. Bu durumu kabul etmeyen ve tepki gösteren vekiller tekrardan görüşmelere başladı. Yaşanan görüşme trafiği sonucu Kobanê'ye gitmek isteyenlerin Kobanê'ye gönderileceği ve burada kalanların durumunun ise bugün netleşeceği ifade edildi.

Bunun üzerine Kobanê gitmek isteyenler adlarını listeye yazdırdı. Aralarında çocuk, kadın, yaşlı ve gazetecilerin bulunduğu 261 Kobanêliden 61'i adını polisin tuttuğu isim listesine yazdı. Daha önce gözaltında tutulan ve daha sonra serbest bırakılan 3 kişi de adını listeye ekledi. Spor salonunda tek tek isimleri okunduktan sonra imza atan Kobanêlilerin fotoğrafı çekildi. Fotoğraf çekiminden sonra 64 kişi minibüslere alındı. 64 kişinin sınır dışı edileceğine dair tutanak spor salonunda eylem yapan HDP Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk tarafından imzandı. 6 adet minibüse bindirilenler gece saat 02.00'de Mürşitpınar Sınır Kapısı'na doğru hareket etti. Zafer işaretleriyle spor salonundan ayrılan Kobanêliler bindirildikleri araçlarda yol boyunca "Bijî Berxwedana Kobanê" sloganı attı.

Sınır kapısına varan Kobanêliler hiç bekletilmeden saat 02.30'de zafer işaretleriyle Kobanê'ye geçiş yaptı. Kobanêlileri, IŞİD'in ele geçirmek için günlerdir bombaladığı ve bir haftadır giriş-çıkışları yasaklanan sınır kapısında Kantonun asayişi güçleri karşıladı.

Kobanêliler, çatışmaların kente sıçramaya ve şiddetlenmeye başladığı 6 Ekim günü Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yapmıştı. Yetkililerin bilgisi ve onayıyla giriş yapan Kobanêliler, kapıdan Suruç Fen Lisesi'ne görülmüştü. Burada 4 gün boyunca hukuksuz bir şekilde tutulan Kobanêlilere kötü muamele ve işkence yapıldığı ortaya çıkmıştı. Ankara'dan gelen özel bir ekip tarafından sık sık sorgulanan Kobanêliler daha sonra Suruç Kapalı Spor Salonu'na götürülmüştü. Burada da sorguları devam eden Kobanêliler, kötü koşullarda tutuluyor. Hükümet ve yerel yetkililerle yapılan tüm görüşmelerde, Kobanêlilerin bırakılacağı belirtilmesine rağmen verilen sözler tutulmadı. Bu duruma tepki gösteren Kobanêliler, dün spor salonunun kapı ve pencerelerini kırdı. Kötü ve zor koşullarda tutulan Kobanêlilerin 160'ı açlık grevinde. Açlık grevi hâlâ da devam ediyor. Gözaltında 200 Kobanêlinin kaldığı belirtildi. Hükümet yetkililerinin "bırakılacaklarını" belirtikleri kalan Kobanêlilerin durumunun bugün netleşmesi bekleniyor. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

El Salvador açıklarında 7,4 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa