07 Temmuz 2011 12:34

Kılıçdaroğlu: Çiçek'e önerimizi sunduk

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Gül'e yaptıkları öneriyi Çiçek'e de sunduklarını belirterek, Çiçek'in çözüme katkı sunacağını söylediğini kaydetti.CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı &Ccedi

Kılıçdaroğlu: Çiçek'e önerimizi sunduk

Paylaş

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Gül'e yaptıkları öneriyi Çiçek'e de sunduklarını belirterek, Çiçek'in çözüme katkı sunacağını söylediğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Çiçek ile yaptığı görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez seçilmiş vekillerin parlamento yerine cezaevinde bulunduğunu belirterek, Çiçek'e yaşanan bu sürecin demokrasi ayıbı olduğunu ve bunun Türkiye'nin sorunu olduğunu aktardığını kaydetti. Görüşmede, hukukun ve insan haklarının üstünlüğünün altını çizdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "CHP'nin bu tavrının Meclis'i boykot olarak adlandırılmaması gerektiğini, bunun özünde insan haklarının yattığını söyledim. Vatandaş oyunu vermiştir, bu milletvekilleri mahkum değildir, tutukludur. Parlamentoya gelmelilerdir. Bu sorun yasama organının temel sorunlarından birisidir" dedi.

Parlamentoyu kitlemek gibi bir düşüncelerinin olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, "Parlamentoya saygımızdan yemin etmedik, ama geldik. Amacımız Türkiye'deki bu demokrasi ayıbını gidermekti. Sayın Cumhurbaşkanı tutukluluk sürelerinden şikayetçi, AB, anamuhalefet, muhalefet bundan şikayetçi, yani hepimiz şikayetçi ama çözmüyoruz. Bir araya gelelim ve bunu çözelim. Bu bir demokrasi sorunudur. Bu bilek güreşi değildir" diye konuştu.

TBMM Başkanı Çiçek'in sorunun çözümüne katkı vereceğini aktardığını ve kendilerini de daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaptıkları öneriyi Çiçek'e de yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı Gül'e yaptığımız öneriyi yeniden yaptık. Sorunun çözümü ile ilgili grup başkanvekilleri toplanır, sorunun çözümü ile ilgili iradelerini beyan ederler ve bu sorunun çözümü hızlanır. Bunu ilettik. Başkan, 'davet ederiz konuşuruz madem böyle bir talep var' yanıtını verdi" dedi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Deniz Feneri’ne de dokunulacak mı?

SONRAKİ HABER

İsveç’te Sosyal Demokrat-Yeşiller ‘sağcı’ hükümeti kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa