13 Ekim 2014 18:17

Atina’da soykırım anıtı

Atina’da Süryani Soykırımı Anıtı’nın açılışı yapılacak.

Paylaş

Atina’da Süryani Soykırımı Anıtı’nın açılışı yapılacak.

Soykırım konusunda yaptığı bilimsel araştırmalarla bilinen Seyfo Center, yazılı bir açıklama yaparak 19 Ekim Pazar günü Yunanistan’ın başkenti Atina’da Süryani Soykırım Anıtı’nın düzenlenecek bir törenle açılacağını duyurdu.

Egaleo Belediyesi  ve Seyfo Center’in işbirliğiyle  düzenlenecek açılış töreninde değişik ülkelerden bilim insanları, politikacılar, Egaleo Belediye Başkanı ve Seyfo Center Başkanı Sabri Atman katılarak konuşma yapacakları belirtiliyor.

Daha önce de ABD, Rusya, Ermenistan, Fransa ve Belçika’da 1915 yılındaki soykırımında yaşamını yitiren Süryaniler için soykırım anıtları dikilmişti. Bu yılın başlarında da Stockholm’un yakınlarındaki Botkryka Belediyesi Belediye Meclis’i sette bir Süryani Soykırım Anıtı dikilmesi önerisine onay vermişti.  Seyfo Center tarafından yapılan açıklamada, Süryaniler için Atina’da bir anıt dikilmesi önerisinin Egaleo Belediye ve Yunanistan Süryani Federasyonu’ndan geldiği, 3 yıl süren çalışmalardan sonra geçtiğimiz günlerde anıtın açılışa hazır hale getirildiği belirtiliyor.

Anıtın açılış töreni St. Spridon Kikisesi karşısındaki St. Spridon Meydanı’nda Pazar günü saat 11.00’de yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kadınlar dikkat internette cin varmış!

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa