13 Ekim 2014 15:30

Ebola'nın vurduğu Liberya'da sağlıkçılar grevde

Ebola salgınının yüzlerce can aldığı Liberya’da sağlık çalışanları greve gitti. Sağlıkçılar maaşlarına ek olarak risk ücreti istiyor.

Paylaş

Ebola salgınının yüzlerce can aldığı Liberya’da sağlık çalışanları greve gitti. Sağlıkçılar maaşlarına ek olarak risk ücreti istiyor.

Greve giden sağlıkçılar Ebola hastalarını tedavi ederken 100'den fazla meslektaşlarını kaybettiklerini belirterek en fazla 300 dolar olan maaşlarına ek olarak 700 dolar 'risk ücreti' istiyor. Liberya sağlık çalışanları 'risk ücreti' yanında, virüsten korunmak için gerekli olan eldiven, gözlük, bot gibi bütün koruyucu giysilerin sağlanmasını talep ediyor.

Liberya Ulusal Sağlıkçılar Kurumu'ndan yapılan açıklamada, hastaları tedavi eden tıp personelinin hastalığa yakalandığına ve büyük risk koşullarında çalışan üyelerine hak ettikleri ücretlerin verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Liberya Sağlık Bakan Yardımcısı Tolbert Nyenswah istenen ücreti hükümetin ödeyemeyeceğini, greve gidildiği takdirde şu ana kadar virüsle mücadeledeki kazanımların kaybedileceğini ileri sürerek; sonuçların hastalar açısından çok yıkıcı olacağını idida ederek greve gidilmemesini istedi

Batı Afrika'da Mart ayında patlak veren Ebola virüsüden Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre şu ana kadar 4 bin 32 insan hayatını kaybetti. Liberya ise 2 bin 316 kayıpla salgının en yıkıcı etki yaptığı yer. (HABER MERKEZİ) 

ÖNCEKİ HABER

Kader Erten\'in davasında 3 sanığa 18 yıl 4 ay hapis

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa