13 Ekim 2014 10:09

Musa Bayram'ı binler uğurladı

Antep'te Kobanê'ye destek eylemlerine yönelik gerçekleşen ırkçı saldırılar sonucu yaşamını yitiren Musa Bayram adlı yurttaş, doğduğu topraklarda binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Paylaş

Antep'te Kobanê'ye destek eylemlerine yönelik gerçekleşen ırkçı saldırılar sonucu yaşamını yitiren Musa Bayram adlı yurttaş, doğduğu topraklarda binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Antep'te Kobanê'ye destek eylemlerine yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırılarda kalaşnikof ile ağır yaralanan Musa Bayram adlı yurttaş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmesinin ardından memleketi Uludere'nin Uzungeçit Beldesi'ne getirildi. Yüzlerce araç eşliğinde akşam saatlerinde memleketine getirilen Bayram'ın cenazesi belde sakinleri tarafından karşılandı.

Bayram'ın cenazesi binlerce kişi tarafından gece saatlerinde sloganlar eşliğinde defnedildi. Törende konuşan DBP Şırnak İl Başkan Yardımcısı İsmail Erk, IŞİD'in gerçekleştirdiği katliamlara AKP hükümetinin de ortak olduğunu belirterek, "Kürdistan'da dökülen her damla kanın sorumlusu da AKP'dir. Erdoğan Cumhurbaşkanı olmasına rağmen AKP'nin sözcülüğünü de yaparak katliamları protesto eden halkımıza yönelik asker ve polise şiddet çağrısında bulunarak yeni katliamlar peşindedir. Erdoğan Kürt halkının direnişini ve serhildanını görmezden gelmektedir. Musa yoldaşın ve tüm Kürdistan şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyor, özgürlük mücadelelerini sürdüreceğimiz sözünü veriyoruz" dedi. AKP hükümetine çağrıda bulunan Erk, "Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bu halkı katlederek hiç bir yere varamazsınız. Barış elini tutmaya hazırız ancak kirli politikalarla çözüm sürecinin devam ettirenleri tanımayacağız" diye konuştu.

Bayram'ın annesi Vesile Bayram ise, şunları aktardı: "Oğlum dört parça Kürdistan'ın şehididir, bu ateş binlerce ananın yüreğini yakmıştır. Artık son bulsun. Oğlum şerefi ve namusu uğruna şahadete kavuşmuştur. Şahadeti, Kürt özgürlük mücadelesini yükseltecektir ve anılarına sahip çıkacağımıza söz veriyoruz."

Yapılan konuşmaların ardından binlerce yurttaş, "Şehid namirin" sloganları eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê\'de yaşamını yitiren MLKP\'li Paramaz’ın kimlik bilgileri açıklandı

SONRAKİ HABER

DİDF'ten ırkçılık karşıtı festival: Birlik ve dayanışmayı büyütelim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa