13 Ekim 2014 09:53

Kobanê eylemleri sonrası tutuklama furyası

Siirt'te Kobanê direnişine destek eylemlerinde gözaltına alınıp tutuklananların sayısı 16'ya yükselirken, Ağrı'da 30, Muradiye'de de 11 kişi tutuklandı.

Paylaş

Siirt'te Kobanê direnişine destek eylemlerinde gözaltına alınıp tutuklananların sayısı 16'ya yükselirken, Ağrı'da 30, Muradiye'de de 11 kişi tutuklandı.

SİİRT

Kobanê direnişine destek vermek ve IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yapılan eylemler sonucunda gözaltına alınanlardan 18 kişilik son grup da dün akşam saatlerinde Siirt Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılığa sevk edilen 18 kişiden, 16'sı serbest bırakılırken, 2 kişi nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkemede yapılan sorgularının Yasin Yılmaz ve Ahmet Demir adlı gençler tutuklandı.

4 gün süren olaylarda gözaltına alınan 63 kişiden 16'sı tutuklanmış oldu.

KARLIOVA

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde, Kobanê direnişine destek vermek ve IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yapılan eylemlerde gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi. Sabah saatlerinde kimi evlere özel harekat polisleri tarafından yapılan baskınlarda Muhammmed Uzun, İbrahim Kurabulak ve Kenan Sona isimli yurttaşların gözaltına alınmasının ardından HDP İlçe Başkanı Yakup Baran, DBP İlçe Başkanı Halil Kala, İl Genel Meclis üyesi Sadettin Kartal, Ahmet Karabulak ve Enes Olgun da aynı soruştuma kapsamında gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor.

BİTLİS

Bitlis'te DBP ve HDP öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda kişi, Kobanê direnişine destek için yürüyüş düzenledi. Aralarında DBP İl Başkanı Mehmet Can Demir, Belediye Eş Başkanı Hüseyin Olan'ın da bulunduğu çok sayıda kişi Mahallebaşı Mahallesi'nde bir araya gelerek, "Bijî berxwedana Kobanê", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Kobanê IŞİD'e mezar olacak", "Bijî serok Apo" sloganları ile yürüyüş düzenledi.

AĞRI

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, IŞİD'in Kobanê'ye saldırmasını ve AKP'nin tutumunu kınamak amacıyla esnaflar bugün de kepenk açmadı. Fırın ve eczanelerin dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu ilçede, cadde ve sokaklar adeta polis ve asker kuşatması altında. Gün içerisinde DBP İlçe Örgütü'nün, 4 gün önce çıkan olaylarda gözaltına alınıp tutuklanan 30 kişi ve ilçenin polis asker kuşatmasında oluşuna dair açıklama yapması bekleniyor.

Öte yandan, olaylar esnasında gözaltına alınan 50 kişiden 40'ı emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından 10 kişi serbest bırakılırken, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 30 kişi "Kamu malına zarar vermek" ve "Polise mukavemet" suçlamasıyla tutuklanarak, Ağrı Cezaevi'ne gönderildi. Gözaltında tutulan 10 kişinin ise bugün savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.

IĞDIR

Iğdır'da gece saatlerinde polis ve özel hareket timleri 16 eve eş zamanlı baskın düzenledi. Yapılan baskınlarda 5'i çocuk, 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların içinde, iznini Iğdır'da geçirmek üzere bulunan bir askerin olduğu da belirtildi.

MURADİYE

Van Muradiye'de, Kobanê'ye yönelik saldırıların protestosuna polisin saldırısı üzerine çıkan çatışmalarda gözaltına alınan 50 kişiden 39'u emniyetteki ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. 28 kişi savcılıkta serbest bırakılırken, tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen 11 kişi, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak, Van F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İÜ\'de IŞİD yanlılarının saldırısı sonrası 42 gözaltı

SONRAKİ HABER

HDP’li Mahmut Toğrul: Türkiye IŞİD’lilerin sorumluluğunu alacak pozisyonda değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa