13 Ekim 2014 10:00

Van İŞKUR işçileri çözüm istiyor

İşten atılan Van İŞKUR işçilerinin Ankara’da başlattıkları nöbet bir ayı geride bıraktı. Direniş boyunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve AKP’li vekillerle yapılan görüşmelerde depremzede işçilere çeşitli sözler verildi ancak gereği yapılmadı.

Van İŞKUR işçileri çözüm istiyor
Paylaş

Birkan BULUT
Ankara


İşten atılan Van İŞKUR işçilerinin Ankara’da başlattıkları nöbet bir ayı geride bıraktı. Direniş boyunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve AKP’li vekillerle yapılan görüşmelerde depremzede işçilere çeşitli sözler verildi ancak gereği yapılmadı. İşçiler artık çözüm istiyor. İşçilerin oluşturduğu komiteden İsmail Tatlı, “Milletvekilleri ‘bekleyelim, bakalım, bugün-yarın’ demeden çözümü ortaya koymalılar” dedi.

İşe alınma talebiyle Van’da 3 aydır direnişte olan İŞKUR işçileri, tüm engellemelere rağmen bugün  Ankara’daki eylemlerinin de 31. gününe ulaştılar. Abdi İpekçi Parkı’nda direnişe geçen işçiler her gece nöbetleşe parkta kaldılar. Bu süre zarfından yetkililerle ve siyasilerle görüşmelere devam eden işçiler, Kurban Bayramını da ailelerinden ve sevdiklerinden ayrı geçirdiler.

‘VERDİKLERİ SÖZÜ TUTSUNLAR’

AKP Van Milletvekillerinin ve onların aracılığıyla temas kurdukları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kendilerine çözüm sözü verdiğini belirten işçiler, artık beklemek ve umut etmek değil, iş başı yapma taleplerinin kabul edilmesini istiyorlar.

İşçilerden İsmail Tatlı, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le yaptıkları görüşmeden Salı gününe kadar olumlu yanıt beklediklerini dile getirdi. Tatlı, taleplerinin kabulü konusunda kendilerine söz verildiğini ifade etti.

‘PARTİLERİNİ DEĞİL, HALKI DÜŞÜNSÜNLER’

Başta Van milletvekillerinin yanlarında olmasını isteyen Tatlı, Ankara’ya geldiklerinde haklarını bir haftada alabileceklerini düşündüğünü ancak direnişlerinin bir aydır devam ettiğini ifade etti. Milletvekillerinin sadece kendi partilerini değil, tüm halkı düşünmeleri gerektiğini söyleyen Tatlı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Millet devlet için değil, devlet millet için var’ diyor ama bunun söylemden ibaret olduğunu görüyoruz. Milletvekilleri ‘bekleyelim, bakalım, bugün-yarın demeden’ çözümü ortaya koymalılar” dedi. Tatlı, işlerini dönerek onurlu bir yaşam sürmek istediklerini dile getirdi.

‘HÜKÜMET ÇÖZÜM SÜRECİNDE DE KİMSEYİ İNANDIRAMAZ’

İsmail Tatlı, bölgede istihdam olanakların yetersiz olduğunu belirterek, hükümetin bölgeler arası eşitsizliği bitirmek ve bölge halkının taleplerini kabul etmek mecburiyetinde olduğunu söyledi. Bölgenin en önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğuna dikkat çeken Tatlı, “Böyle giderse çözüm sürecinde de samimi olamazlar, kimseyi inandıramazlar” dedi. Direnişe başlarken söyledikleri “Güvenceli iş, güvenli gelecek” sloganlarının hâlâ geçerli olduğunu dile getiren Tatlı, taleplerinin kabul edilerek Van’a dönmelerinin sadece kendilerinin değil tüm emekçilerin kazanımı olacağını vurguladı. Van depreminde yaşanan dayanışmanın bir benzerini Ankara’da da gördüklerini kaydeden Tatlı, direnişle birlikte işçilerin kendi emekleri için mücadele etmesinin önemini anladıklarını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ebola ile mücadeleye Küba önderlik ediyor

SONRAKİ HABER

Sıfır çatışmadan sıfır mantığa!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...