12 Ekim 2014 19:09

Kaybolan askeri helikopterde 4 mürettebat yaşamını yitirdi

İzmit Cengiz Topel Havaalanı'ndan Konya'ya gitmek üzere havalandıktan bir süre sonra Kartepe ilçesi Karaardıçlı mevkiine düşen askeri helikopterde bulunan 4 mürettebatın cansız bedenlerine ulaşıldı.

Paylaş

İzmit Cengiz Topel Havaalanı'ndan Konya'ya gitmek üzere havalandıktan bir süre sonra Kartepe ilçesi Karaardıçlı mevkiine düşen askeri helikopterde bulunan 4 mürettebatın cansız bedenlerine ulaşıldı.

İzmit Cengiz Topel Havaalanı'ndan Konya'ya gitmek üzere havalanan askeri helikopter, bir süre sonra radardan kayboldu. Arama- kurtarma çalışmaları rota üzerindeki İzmit'in Kartepe ve Afyonkarihasar'ın İhsaniye ilçeleri sınırları içindeki dağlık kesimlerde sürdü. Cengiz Topel Havaalanı'nda bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Hava Üs Komutanlığı'nda görevli Deniz Pilot Binbaşı Deniz Akdeniz ve yardımcısı, Skorsky tipi helikopterle Konya'ya gitme görevi aldı. Saat 12.18'de havalanan helikopter, bir süre sonra radardan kaybolunca, arama- kurtarma ekipleri alarma geçirildi.

Helikopterin rotasındaki dağlık bölgeler gözden geçirilirken, önce Samanlı Dağları'nın en yüksek kesimi olan Kartepe bölgesine ekipler sevk edildi. Kartepe yamacındaki Balaban köyü yakınlarında askeri ekipler arama çalışması yaparken, itfaiye ve sağlık ekipleri de bölgeye sevk edildi. Kartepe ilçesine bağlı Örnekköy yakınlarından hem helikopterden hem de pilota ait cep telefonundan sinyal alındığı bilgisi geldi. Bu bilgi üzerine arama- kurtarma ekipleri, yine Kartepe Dağı yamacındaki Örnekköy tarafına yönlendirildi.

GENELKURMAY AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı Kocaeli Cengiz Topel Üssünden havalandıktan sonra irtibatın kesildiği helikopter hakkında açıklama yaptı. Açıklama şöyle: "Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Komutanlığına (Kocaeli) ait bir adet S-70B Sikorsky tipi helikopter, Konya’ya eğitim maksadıyla gitmek üzere, 12 Ekim 2014 günü saat 12.18’de Cengiz Topel Askeri Havaalanından (Kocaeli) havalanmıştır. Söz konusu helikopter ile 12 Ekim 2014 günü saat 12.25’te telsiz irtibatı kesilmiştir. Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir CASA uçağı ile dört adet arama kurtarma helikopteri arama faaliyetine havadan iştirak etmekte olup; helikopterin rotası üzerindeki bölgelerde de karadan Jandarma Genel Komutanlığına ait birlikler tarafından arama faaliyeti sürdürülmektedir." (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Antep\'te silahlı kavga: 3 ölü

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa