12 Ekim 2014 16:55

‘Güvenli çalışma ortamı istiyoruz’

Hastanelerin acil servislerinin tahrip edilmesi ve sağlık emekçilerin şiddete uğraması artarak devam ediyor. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği, “Güvenli çalışma ortamı istiyoruz” dedi.

‘Güvenli çalışma ortamı istiyoruz’
Paylaş

Hastanelerin acil servislerinin tahrip edilmesi ve sağlık emekçilerin şiddete uğraması artarak devam ediyor. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği, “Güvenli çalışma ortamı istiyoruz” dedi.

Bir süre önce Okmeydanı acil servisinde yaşanan olayların bu sefer de Gaziosman Paşa Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisinde yaşandığı hatırlatılan açıklamada “İstanbul’un en büyük hastanelerinden biri olan ve geçtiğimiz günlerde yeni hizmet binasına taşınan Taksim GOP EAH acil servisi güpegündüz bir grup tarafından basıldı. Bir doktor arkadaşımıza da şiddet uygulanan saldırıda maslar kırılıp bilgisayarlar tahrip edildi. Büyük zarara uğrayan hastane acili hizmete kapatıldı. Yetkililerden olayla ilgili bir açıklama gelmezken hasta tedavi etmek için canla başla çalışan sağlık çalışanlarının endişesi gün geçtikçe artmaktadır” denildi.

Bu şiddet ortamından sağlık çalışanlarının ve sağlık kurumlarının da etkilendiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Topluma birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezleri tahrip edilip kullanılamaz hale getirilerek sağlık çalışanları güvenliksiz ortamlarda hizmet veremez hale geliyor. 3 ve 4 Ekim tarihlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından, Beyoğlu 8 Nolu ASM ve Küçükçekmece Kanarya 2 Nolu ASM’ler tahrip edilmiş, kullanılmaz hale getirilmiştir. Ayrıca Adana Dağlıoğlu Aile Sağlığı Merkezi doktorlarından Dr. Kaner Güllendi akşama doğru bilgisayarını almak için ASM’ye giderken arabası yakılıp tartaklanmıştır. Tanıyan hastalarının yardımı ile kurtarılmıştır. ASM çalışanları bu olaylar nedeniyle güvenliksiz ortamda çalışma mekanlarını, tıbbi araç ve gereçlerini kısmen yitirdiler. Oysa savaşlarda bile sağlıkçılara ve çalıştıkları alanlara zarar verilmez.”

ASM çalışanlarının, güvenliklerinin yeterli ve sürekli sağlanacağı çalışma ortamlarına ihtiyaçları olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Son günlerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet özellikle Bağcılar EAH ve Okmeydanı EAH acil birimlerinde dayanılmaz hale gelmiş, meslektaşlarımız ve diğer sağlık çalışanları güvenliksiz sağlık ortamında daha fazla çalışamayacaklarını ilan etmiştir. Sağlık çalışanları için güvenli çalışma ortamı istiyoruz.”

Ayrıca Kobanê eylemlerinde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı da dileyen TTB, olayların takipçisi olacağını bildirdi. (HABER MEREKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Mert barış mücadelemizde yaşayacak’

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa