11 Ekim 2014 23:26

Basel ve Paris’te binler Kobanê’ye destek için alanlardaydı

Basel ve Paris’te binlerce kişi Kobanê’ye destek ve 9 Ekim Komplosunu kınamak amacıyla yürüyüş düzenledi.

Paylaş

Basel ve Paris’te binlerce kişi Kobanê’ye destek ve 9 Ekim Komplosunu kınamak amacıyla yürüyüş düzenledi.

Basel’de İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezinin organize ettiği yürüyüşe İsviçre Sosyalist Parti (SP), Komünist Parti, BASTA, İsviçre Devrimci İnşaa Hareketi, İsviçre Otonom Feminist Hareketi, İsviçre Anarşist Hareketi, İsviçre Alevi Dernekleri Federasyonu, DİDİF, MLKP,SKP, TIKB, Partizan, Parti Cephe gibi siyasi parti ve sendikalarının dışında Irak’ın İsviçre Büyükelçisi Adil Morad, YNK temsilcileri gibi çok sayıda siyasetçi, yazar ve aydın da katılarak destek verdi. Messeplatz’ta bir araya gelen kitle mitingin yapıldığı Barfüserplazt’a kadar sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüdü. Çevrede bulunanların alkışlarla destek verdiği yürüyüşe İsviçre Basını da yoğun ilgi gösterdi.

Yaklaşık üç kilometre boyunca yağan yağmura rağmen yürüyen kitlenin Barfüserplatz’a gelişi sırasında sık sık havai fişekler de patlatıldı. Türk Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın fotoğraflarının olduğu ve üzerinde ‘Bu adam bir katil’ pankartın yanı sıra ‘ El ele Kobanêyle dayanışmaya’ yazılı dövizlerin taşındığı eylemde Türkiye’nin Kobanê’ye koridor açması istenirken ve Avrupa devletlerinin sessizliğini kınayan sloganlar ve dövizler ön plandaydı.

PARİS’TE DİREN KOBANÊ SENİNLEYİZ SLOGANLARI

Fransa'nın başkenti Paris'te Kürt, Ermeni, Fransız, Kabil, Keldani, Suryani, Berberi, Tamil, Fas, Cezayir ve daha birçok halkın katılımıyla, 17 bini aşkın kişi Kobanê için bir araya gelerek "Kobanê düşmeyecek, diren Kobanê seninleyiz" diye haykırdı.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi'nin çağrısıyla, Kürdistani tüm kurumlarla birlikte, Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu, Fransız Komünist Partisi, Yeşiller, Yeni Anti-kapitalist Parti, Sol Cephe, MRAP, Fransız kadın hareketleri, Ermeni Dernekleri Federasyonu, Kabil halkı, Tamil Halkı Dernekleri, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Ligi, MLKP, Partizan, ADHK, Odak, Alinteri ve diğer birçok kurum flama ve dövizleriyle Republique Meydanı’nda toplandı.

Farklı halklar, inanç grupları ve örgütlerin dayanışma için buluştuğu yürüyüş "Kobane yalnız değildir", "Direniş-Kobane, Direniş-YPG, YPJ" sloganlarıyla başladı.
Daha yürüyüş başlamadan Avrupa Parlamento milletvekili Patrick Le Hyaric, Komünist Parti Genel Sekreteri Pierre Laurent, Yeni Anti-kapitalist Parti lideri Olivier Besonçenont, Sol Cephe, Fransız Komünist Parti, Yeşillerin belediye meclis üyeleri, belediye başkanları ve Ermeni, Keldani kurumlarından temsilciler yer aldı.
Mitinglerde yapılan konuşmalarda ve atılan sloganlarda Kobanê direnişine destek verildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe Ülker San Antonıo Spurs’a 96-90 mağlup oldu

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa