11 Ekim 2014 22:12

Hekimler barışa ışık yaktı

İstanbul Tabip Odası IŞİD’e karşı Cağaloğlu’ndan Sultanahmet Meydanı’na fenerli yürüyüş gerçekleştirdi. “Hekimler barışa ışık yakıyor”diyen hekimler, IŞİD katliamıyla burun buruna gelen Kobane ile dayanışma için Sultanahmet’te oturma eylemi yaptı.

Paylaş

İstanbul Tabip Odası IŞİD’e karşı Cağaloğlu’ndan Sultanahmet Meydanı’na fenerli yürüyüş gerçekleştirdi. “Hekimler barışa ışık yakıyor”diyen hekimler, IŞİD katliamıyla burun buruna gelen Kobane ile dayanışma için Sultanahmet’te oturma eylemi yaptı. Yürüyüşte sık sık “Hekimler yaşamı savunuyor”,”Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Kobane halkı yalnız değildir” sloganları atan hekimlere halk alkışlarıyla destek verdi.

Sultanahmet Meydanı’nda fenerleriyle barış sembolü oluşturan hekimler, meydanda basın açıklaması yaptı. İstanbul Tabip Odası adına basın açıklaması yapan Dr. Bahar Tekin, . Kobane katliamının engellenmesini istediklerini belirterek, “Hekimler olarak her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırız” diye konuştu. Tekin, hekimler olarak her türlü savaşın ölüm getirdiğini bildiklerini belirterek, “Savaşı yaratan politikacılara ve iktidar odaklarına karşı güçlü bir tepkinin yaratılması gerekiyor” dedi. Türk-Kürt kardeşliğine karşı eylem ve söylemde bulunmanın sonucunun toplumsal çatışma olduğunu söyleyen Tekin, “IŞİD karşısında gerçek bir tutum sergilememenin, IŞİD katliamlarına onay vermek olduğu bir gerçekliktir” dedi. Tekin sözlerini “Barış fenerlerimizin ışığının direnen insanlara umut, savaş ve katliam siyaseti güdenlerin zihninde ise insanlık adına bir kıvılcım oluşturmasını umuyoruz” diyerek sonlandırdı.

İstanbul’dan Suruç’a yola çıkan hekim arkadaşlarının Ankara’da polis tarafından bekletilmesine tepki gösteren hekimler, halkların kardeşliği şiarını savunmaya devam edeceklerini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)


 

ÖNCEKİ HABER

Altın portakal’da sansüre karşı ortak bildiri

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa