10 Ekim 2014 22:52

Türkiye'nin 'koalisyon'daki rolü belirlendi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, "Türkiye Suriyeli ılımlı muhaliflere eğitim ve ekipman desteği vermeyi kabul etti. Bu kapsamda ABD Savunma Bakanlığı'ndan planlama ekibi, askeri kanallar yoluyla planlamalar yapmak için gelecek hafta Ankara'ya gidecek" dedi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, "Türkiye Suriyeli ılımlı muhaliflere eğitim ve ekipman desteği vermeyi kabul etti. Bu kapsamda ABD Savunma Bakanlığı'ndan planlama ekibi, askeri kanallar yoluyla planlamalar yapmak için gelecek hafta Ankara'ya gidecek" dedi.

Hürriyet'in haberine göre Harf, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ile yardımcısı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün Ankara'daki temasları hakkında bilgi verdi.

Allen ve McGurk'ün, bugün Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler ile görüştüklerini ve geçen hafta Brüksel'de bir araya gelemedikleri ancak şu anda Türkiye'de bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile temasta bulunduklarını belirten Harf, Allen ve McGurk'ün, ayrıca, Ankara'dan ayrılmadan önce Suriyeli muhaliflerle de buluştuğunu dile getirdi. Harf, General Allen'in şu anda Washington'a dönmek üzere yolda olduğunu, Büyükelçi McGurk'ün ise bir müddet daha bölgede kalacağını bildirdi.

Allen ve McGurk'ün Türkiye temaslarında, Türkiyeli muhataplarıyla, Türkiye'nin "askeri işbirlik, teröristlerinin finansmanının durdurulması, yabancı savaşçı akışıyla mücadele, insani yardımlar ve IŞİD'in aşırılık ideolojisinin meşruiyetinin kaldırılması" olmak üzere beş kollu çabaya katkıları hakkında ayrıntılı görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Harf, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin, özellikle de askeri alanlar olmak üzere daha fazla katkıda bulunabileceği alanları konuştuk. General Allen ve Büyükelçi McGurk'ün iki gün süren toplantılarının sonucu olarak, Türkiye Suriyeli ılımlı muhaliflere eğitim ve ekipman desteği vermeyi kabul etti. Bu kapsamda ABD Savunma Bakanlığı'ndan planlama ekibi, askeri kanallar yoluyla planlamalar yapmak için gelecek hafta Ankara'ya gidecek".

Harf, "İki taraf da Türkiye'deki bir milyonu aşkın Iraklı ve Suriyeli sığınmacıları desteklemede işbirliğine devam etme taahhüdünde bulundu" dedi. Harf, Allen ve McGurk'un bu ayın sonuna doğru Körfez ülkelerine de gideceğini duyurdu.

Harf, bir soru üzerine, Alen ve McGurk'ün Ankara'daki görüşmelerinde, iki tarafın, IŞİD'in bozguna uğratılması ve ayrıca Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın meşruiyetini kaybettiği konusunda  mutabık kaldıklarını bildirerek, "Bu askeri kampanyada IŞİD'in arkasından gitmeye odaklandığımızı belirttik. Ama Suriye'nin geleceğinin nasıl olması gerektiği konusunda mutabıkız" diye konuştu.

Tampon bölge veya uçuşa yasak bölgeyi şu anda bir seçenek olarak görmediklerini belirten Harf, "ABD'nin Türkiye'nin karadan asker göndermesini görmek isteyip istemediğine" yönelik soru üzerine, "Bunun nasıl görünebileceğine dair onlarla görüşmelerimiz var. Buna açık olmadığımız yönünde bir işaret vermiyorum, sadece onlarla (Türkiye ile) görüşmeler yapıyoruz" dedi.

Benzer bir soru üzerine Harf, Savunma Bakanı Chuk Hagel'in dün İncirlik Havaüssü'nün kullanılması gibi Türkiye'nin yapabilecekleri konusunda bazı açıklamalarda bulunduğunu ifade ederek, bu konulardaki görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Harf, "(Türkiye) sahada askeri birlik konusunda açıklamalarda bulundu. Bunun nasıl görünebileceği ve bu konu da dahil genel anlamda nasıl bir rol oynayabilecekleri konusunda görüşmemiz var ama bizim sahada askeri birlik konusunda önerebileceğimiz çok birşeyimiz yok" ifadesini kullandı.

Bir soru üzerine Harf, "(Türkiye'den) askeri alanda istediklerimiz yönünde ayrıntılara girmeyeceğim" ifadesine yer verdi.

ABD'DEN TÜRKİYE'YE 'KOALİSYONA HIZLI DESTEK' VURGUSU

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, ABD Başkanı Barack Obama'nın İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco ile görüştü. Monaco, IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede Türkiye’nin koalisyona desteğini hızlı bir şekilde ortaya koymasının önemini vurguladı. 

Görüşme, Beyaz Saray’dan yapılan yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Açıklamada, Monaco ve Fidan’ın IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona Türkiye’nin önemli kapasitesinin nasıl daha fazla entegre edilebileceği ve terörle mücadeleye karşı yürütülen yakın işbirliğinin nasıl güçlendirilebileceğini ele almak üzere bir görüşme yaptığı ifade edildi. 

Monaco görüşmede, Irak ve Suriye'de devam eden Amerikan askeri operasyonlarına yönelik Türkiye'nin desteğinden övgüyle bahsetti. IŞİD'in yok edilmesi stratejisinin bir parçası olarak Türkiye'nin desteğini hızlı bir şekilde ortaya koymasının önemini vurguladı. Monaco ayrıca Irak ordusu ve Suriye’deki ılımlı muhalif grupların kapastesinin hızlı bir şekilde artırılması ile Suriye'den gelecek ve Suriye'ye gidecek yabancı terörist akışının engellenmesi adına sınır güvenliğinin öneminin altını çizdi.

İki isim son olarak El-Kaide üyelerinden oluşan Horasan Örgütü tehdidini ele aldı. İstihbarat konusunda yakın görüş alışverişinin sürdürülmesi noktasında fikir birliğine vardı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Orta saha çöktü, Türkiye yine yenildi

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa