10 Ekim 2014 19:54

17. İstanbul Kukla Festivali 15 ülkeyi ağırlıyor

Her yıl dünyanın dört bir yanından birçok kuklayı ve kukla tiyatrosunu İstanbullularla buluşturan, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 16 - 26 Ekim arasında perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Paylaş

Her yıl dünyanın dört bir yanından birçok kuklayı ve kukla tiyatrosunu İstanbullularla buluşturan, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 16 - 26 Ekim arasında perdelerini açmaya hazırlanıyor. Dünyaca ünlü kukla ustalarının, en iyi performanslarını sergileyeceği festivalde, 15 farklı ülkeden 30 kumpanya ve 70 gösteri sahnelenecek. İstanbul’un pek çok kültür ve sanat merkezinde yapılacak gösteriler ve sergilerle gerçekleşecek festival bu yıl, karagöz ve kukla sanatçısı Tacettin Diker anısına düzenleniyor.

FESTİVAL FARKLI MEKANLARA YAYILACAK

Kore, Kazakistan ve Belarus’un bu yıl ilk defa dahil olduğu festivale, ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Romanya, Kolombiya, Endonezya, İsveç, Rusya, Polonya, ve Türkiye’den pek çok kukla ustası katılıyor.

Yüzlerce kukla, kostüm ve detayın renklendirdiği festivalde oyunların yanı sıra sergiler, workshoplar, film gösterimleri de alıyor. Fransız Kültür Merkezi, Aksanat, Hollanda Konsolosluğu, Maya Cüneyt Türel Sahnesi, Caddebostan Kültür Merkezi, St. Pulcherie Lisesi ve Oyuncak Müzesi de festival gösterilerini ağırlayan mekanlar arasında.

GÜVERCİNNAME PRÖMİYER İÇİN İSTANBUL’DA

Düzen ve temizlik saplantısı olan Frank’in güvercinlerle olan imtihanını konu alan Robin Frohardt oyunu İstanbul’da Avrupa Prömiyerini gerçekleştiriyor.
Kuzey Yunanistan’daki ‘Kilkis International Puppet and Mime Festivali’ ile işbirliği de yapan festival, bu yıl o festivalde gösterime girecek üç oyunu Türkiye’de de sevenleri ile buluşturuyor.

ENDONEZYA’DAN 10 YAŞINDA BİR KUKLA USTASI

Endonezya’nın 10 yaşındaki kukla dahisi Racka Albary Sunarya 17. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında geleneksel Bati Java kuklası, Wayang Golek, ile ilk kez yurtdışında bir performans sergiliyor. Konusunu günümüze uyarlanmış eski Batı Java öykülerinden alan oyunda, Racka Albary Sunarya’nın tekniği, ritmi ve aktardığı duygu seyircilerini oldukça şaşırtacak.

‘Fokus: İspanya’dan Beden ve Kukla’ adlı özel programda, beden, dans ve kukla teknikleri üzerine çalışmalarını sürdüren ve İspanya’dan gelen üç farklı grup, söz konusu tema üzerine dört oyun sahneye koyuyor. Dans ve kukla disiplini arasındaki uyumu gözler önüne serecek olan oyunlar, etkileyici bir görsellik vaat ediyor.

600 YILLIK DOSTLUK ANLATILACAK

Dünya prömiyerini festivalde gerçekleştirecek olan, İstanbul Karagöz Kukla Vakfı ve Polonya’dan ‘Puppet and Actor Theatre Kubus’ ortak projesi olarak gerçekleşen Bruno Schulz’un hikayelerinden hareketle hazırlanan ‘Tarçın Dükkanları’ Polonya ile Türkiye arasındaki 600 yıllık dostluk şerefine altı kez ücretsiz olarak seyircisi ile buluşuyor. Karagöz ustası ve Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni Cengiz Özek, gölge ve sahne tasarımını  yaptığı oyunda rol de alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Soma AŞ patronu: Ya eski düzen ya kapatma!

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa