10 Ekim 2014 19:06

Kadınlar suç duyurusunda bulunacak

Savaşa Karşı Kadın İnsiyatifi’nin Atatürk Havalimanı’nda Kobanê direnişine destek için yaptığı eyleme yönelik polis saldırısında gözaltına alınan avukat Meriç Eyüpoğlu, kendilerini darp eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Paylaş

Savaşa Karşı Kadın İnsiyatifi’nin Atatürk Havalimanı’nda Kobanê direnişine destek için yaptığı eyleme yönelik polis saldırısında gözaltına alınan avukat Meriç Eyüpoğlu, ““Bir taraftan hükümet IŞİD’le hiçbir ilgisinin olmadığını söylüyor. Diğer yandan Kobanê  eylemlerine olağanüstü müdahale ediyor” diye tepki gösterdi.Eyüpoğlu, kendilerini darp eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Savaşa Karşı Kadın İnisiyatif üyesi kadınların, önceki gün, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Kobanê direnişine eylemine polis saldırdı. "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP" yazılı önlükler giyen ve "Jin jiyan azadi", "Kobanê halkı yalnız değildir" sloganı atan kadınlar darp edilerek yaka paça gözaltına alındı. Aralarında avukatların da bulunduğu 46 kadın gözaltına alınırken, gazetecilerin de  görüntü alması engellendi. Gazetemiz muhabiri Duygu Ayber de polisin gözaltı girişiminden son anda kurtuldu. Yeşilköy Karakoluna götürülen kadınların tamamı ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Eylemde gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan avukat Meriç Eyüpoğlu, yaşadıkları  polis saldırısı ve gözaltı sürecini Evrensel’e değerlendirdi. Eyüpoğlu, “Amacımız Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılarını ve AKP-IŞİD işbirliğini duyurmaktı. Daha ilk sloganda yoğun bir polis saldırısına maruz kaldık” dedi.

GÖZALTI SÜRESİ BOYUNCA DARP

Yerlerde sürüklenerek ve darp edilerek gözaltına alındıklarını söyleyen Eyüpoğlu, özellikle gözaltı aracına götürülürken havaalanında kamera kaydının olmadığı kör noktalarda darp edildiklerini, yine otobüse binerken, sağlık kontrolüne götürülürken ve getirilirken de sürekli olarak polisin hem fiziksel hem de sözlü saldırılarına maruz kaldıklarını kaydetti. Darp edilen kadınların vücudunda ezilme, morluk, şişlik ve ödemler oluştuğunu belirten Eyüpoğlu, “Burnunda çatlak oluşan bir arkadaşımız var. Bir arkadaşımız ayağının üzerine basamıyor” dedi.
Yaşadıkları polis şiddetini “Olağanüstü bir orantısızlık” olarak tarif eden Eyüpoğlu, “Bir taraftan hükümet IŞİD’le hiçbir ilgisinin olmadığını söylüyor. Diğer yandan Kobanê  eylemlerine olağanüstü bir müdahale ediyor. AKP ne barış süreci konusunda ne Kürt sorununun çözümü  konusunda ne de IŞİD’le herhangi bir ilişkisinin olmadığı konusunda samimi değil. Bu alanlarda belli oluyor” diye tepki gösterdi. (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Nar üreticisi devletten destek bekliyor

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Yüceer'den kanun teklifi: Cinsel taciz cezasız kalmasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa