10 Ekim 2014 18:22

Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne saldırı

Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi yapılan saldırı ile tkalan edildi. Kullanılamaz hale gelen acil serviste bir süre hizmet verilemedi.

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul


Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi yapılan saldırı ile talan edildi. Kullanılamaz hale gelen acil serviste bir süre hizmet verilemedi.

İstanbul’un en büyük hastanelerinden biri olan Taksim İlkyardım Hastanesi kapatılarak Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle birleştirilmişti. Acil servisindeki yoğunlukla gündeme gelen Taksim Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önceki gece acil serviste sıra nedeniyle çıkan tartışma büyüdü. Saldırıya dönüşen olay şöyle gelişti: Önceki gece 23.00 sıralarında hastaneye darp edilen biri getirildi. Hemen ilgili travma birimine alınan hastanın girişinin yapılması istendi. Hastanın girişi yapılırken doktorun başka bir hastayla ilgilenmesi üzerine, hasta kendisiyle ilgilenilmediğini gerekçe göstererek doktora hakaret etti. Doktorun, girişi yapılır yapılmaz ilgileneceğini söylemesi üzerine hastanın kendisini sedyeden atarak bağırmaya başladı. Bu sırada hastanın yanında bulunan biri kadın iki kişi acilde bulunan bilgisayar, masa, tedavi masası ve tıbbi cihazların hepsine zarar verdi. Acilde bulunan güvenlik görevlilerinin müdahalesinin yetersiz kaldığı olay sonrası acil servis hizmeti geçici olarak kapatıldı.

‘SORUMLUSU NE HASTA NE SAĞLIK ÇALIŞANI’

Saldırı ile ilgili gazetemize açıklama yapan SES Şişli Şube Yöneticisi Ferdane Çakır, “Bunun esas sorumlusu ne hasta ne yakınları ne de sağlık çalışanları. Sağlıkta dönüşüm politikasından sonra sağlıkta şiddet ciddi oranda arttı. Bugün hastanelerde ilgili bölüme en erken randevu 1 ay sonraya alınabiliyor. Hasta da acile yöneliyor. Gerek, Sağlık Bakanlığının yetkililerinin sert söylemleri, ‘Hastaneye gidince sıra beklemeyeceksiniz’ gibi açıklamaları hastada başka bir beklenti yaratıyor. Bunun sorumlusu Sağlık Bakanlığı ve mevcut iktidardır” dedi.

OKMEYDANI HASTANESİ’NDE DE OLMUŞTU

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde de 7 Ekim günü bir hastanın hayatını kaybetmesini bahane eden bir grup, sağlık emekçilerine saldırmıştı. Sağlık emekçileri tepki için iki gün boyunca acil serviste hizmet vermemişti. Okmeydanı Hastanesi’ndeki olayla ilgili gazetemize açıklama yapan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, “Sağlık sistemindeki aksaklıkların sorumlusu sağlık çalışanları değildir. Yaşananlar Sağlık Bakanlığı’nın ve Hükümetin sağlık politikalarının sonucudur” demişti.

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan\'dan katliam tehdidi

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa