10 Ekim 2014 16:26

‘Her koşulda insan yaşamı savunulmalıdır’

Bir süre önce Suruç’ta bir heyetle birlikte gönüllü sağlık hizmeti veren ve Suruç’tan yeni dönen Avrupa Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, TTB Merkez Konsey İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel dün birlik binasında bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Paylaş

Kobanê’de yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyürken gönüllü hekimler ve sağlık çalışanları da sınırda insanların acil sağlık taleplerine cevap vermeye çalışıyor. Bir süre önce Suruç’ta bir heyetle birlikte gönüllü sağlık hizmeti veren ve Suruç’tan yeni dönen Avrupa Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, TTB Merkez Konsey İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel dün birlik binasında bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB’nin sağlık hizmetinden başlayarak, yaşam hakkını ilgilendiren ne varsa yakın takipte olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durumla bütün Türkiye savaş içinde kalabilir. Biz bundan tedirginiz ve bölgede verilen sağlık hizmetleri çok yetersiz durumda” dedi.

‘BARIŞ DİLİNİ EN HIZLI SAĞLIKTA KURABİLİRİZ’

Prof Dr. Cem Terzi de hastanelerdeki sorunlara dikkat çekip bir rapor hazırladığını ve bunu Sağlık Bakanlığına da sunduğunu ifade etti. Yaşanan savaşın artık Kobanê’den çıktığını ve Türkiye’ye sıçradığını dile getiren Terzi, “Türkiye’ye sesleniyorum. Acil olarak barış dilini kurmamız gerekiyor. Bunu en hızlı biçimde sağlık alanında yapabiliriz. Biz hekimler olarak üzerimize düşen bütün görevleri yapmaya hazırız. Ancak yine yapabileceklerimiz sınırlı kalacaktır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığına çağrı yapıyoruz. Bakanlıkla birlikte çok daha koordineli ve hızlı sağlık hizmeti sunabiliriz” dedi.

Çağrıları sonucu Urfa Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi ile ilgili ihtiyaçları yerine getiren Sağlık Bakanlığına teşekkür eden Cem Terzi, hekimler olarak dün barışı savunduklarını, bugün ve yarın da barışı savunacaklarını söyledi.

‘GÜVENLİK’ ÖNLEMLERİ CAN ALDI

Dr. Şeyhmus Gökalp ise Sağlık Bakanlığıyla iletişim halinde olmalarının zorlukları da ortadan kaldıracağını söyledi. Urfa ve Suruç’ta Bakanlık tarafından bir kriz masası oluşturulması gerektiğini ifade eden Gökalp, “Ayrıca Sahra Hastanesi kurulması da çok acil bir ihtiyaç. Suruç Devlet Hastanesi elli yataklı, iki ameliyathanesi olan çok yetersiz bir yer. Olağan hastaların bilinçli bir şekilde hastaneyi kullanmaması bile yeterli olmuyor. Aynı zamanda sınırda yaşanan güvenlik protokolü de aşılmadığı sürece daha çok kayıp vereceğiz. Sınırdaki güvenlik önlemlerinden dolayı 10 kadar hastayı kaybettik” dedi. Kobanê’de uygarlığın koktuğunu dile getiren Gökalp, uygarlığın insanlık tarihine yakışacak bir tavrının Kobanê’de yaşanan katliama dur demek olduğunu vurguladı.

TTB’NİN TALEPLERİ

*Acil sağlık hizmetlerindeki kargaşanın ve bilgi kirliliğinin giderilmesi için TTB, Sağlık Bakanlığı, AFAD, yerel yönetimler ve sendikaların içinde olduğu bir kriz masası oluşturmak;

*112’nin etkin kullanımını sağlamak;

*Suruç Devlet Hastenesinin yetersizliğinden dolayı hemen yanında bulunan büyük araziye hızla sahra hastanesi gibi geçici bir sağlık tesisi kurulması;

*Birçok bölümde gerekli olan sağlık çalışanları, hekimler ve teknik aletlerin temin edilmesi;

*İlaç ve sağlık malzemelerinin temin edilmesi;

*Şanlıurfa başta olmak üzere yakın çevre illerdeki hastanelerin sınırdan gelen hastalar için tahsis edilmesi;

*Yaşanan dil sorununu çözecek önlemler alınması;

*Ve bunların dışında özellikle vakalar için Ankara, İstanbul ve diğer illerin olanaklarının değerlendirilmesi acil taleplerdir. (Ankara/EVRENSEL)
   

ÖNCEKİ HABER

Gaziantep’te ateş nasıl büyüdü, sorumlu kim?

SONRAKİ HABER

"Köle değiliz" diyen İstanbul Havalimanı işçileri yargılanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa