07 Temmuz 2011 11:31

TPAO Bölge Müdürü sendika tanımıyor

Adıyaman Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğünce Petrol İş Adıyaman Şubesi yönetici ve üyelerine yönelik baskı ve sindirme uygulamaları artarak devam ediyor. TPAO Bölge Müdürü Halil Murat Demir, Sendikayı ve sendikacıları tanımama, itibarsızlaştırma, yönetici ve üyelerini keyfi bas

TPAO Bölge Müdürü sendika tanımıyor

Paylaş
Metin Alan

‘SABRIMIZI SINAMAYIN’

Yaşananları yerinde incelemek ve yetkililerle görüşmek için Adıyaman’a gelen Petrol İş Sendikası Genel Merkez Yöneticilerinden İbrahim Doğangül ve Nimetullah Sözen dün sabah TPAO Bölge Müdürlüğü önünde toplanan işçilerle birlikte, olayı protesto ederek bir basın açıklaması yaptılar. Sabah erken saatlerde TPAO Bölge Müdürlüğü giriş kapısı önünde toplanan işçiler, Bölge binasına yürüdü. Yürüyüş boyunca işçiler sık sık, “Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘İşçiyiz güçlüyüz kazanacağız’, ‘Yaşasın sınıf dayanışması’, ‘Vur vur inlesin Ankara dinlesin’ sloganları atan işçilere seslenen Petrol İş Sendikası Genel Mali Sekreteri İbrahim Doğangül, Adıyaman Bölge Müdürlüğü yönetimine tepki gösterdi. TPAO Bölge Müdürlüğünün sendikaya ve yöneticilerine yönelik olumsuz tutumlarının olduğunu vurgulayan Doğangül, “Sorunlarımızı sendika olarak konuşarak çözmeye çalıştık. Kimse bizim sabrımızı sınamaya çalışmasın. Sabırlıyız ama bundan dolayı bizi suskun zannetmesinler. Bu örgüt bırakın sendika başkanını, herhangi bir üyesine yönelik küçücük bir yanlış yapılsa her zaman tepkisini koymuştur ve bundan sonra da koymaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Defalarca sorunların çözümü için görüşmek istediklerini ancak karşılarında muhatap bulamadıklarını söyleyen Doğangül, Adıyaman’da işverenin sendikalarına bakışının hastalıklı olduğunu, bu hastalıklı bakışı tedavi edinceye kadar örgütlü güçlerini kullanacaklarını ifade etti. Emeklilik süreleri dolan işçilerin emekli olamadıklarını, diğer iş yerlerinde uygulanmayan fazla mesailere kota uygulamasının sadece Adıyaman’daki iş yerlerinde uygulandığını vurgulayan Doğangül, Taşeron çalıştırmanın ve TİPİC uygulamasının Adıyaman’da daha yoğun olduğunu, bunun nedeninin TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğünün sendikalarına ‘yamuk bakışından’ kaynaklandığını, bu bakışı değiştirene kadar eylemlere ve üretimden gelen güçlerini kullanmaya devam edeceklerini söyledi. Açıklamanın ardından Sendikanın Genel Merkez ve Şube yöneticileri TPAO Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüler. Görüşmelerin ardından TPAO Bölge Müdürlüğüne bağlı sahalarda inceleme yapmak ve işçilerle durumu paylaşmak için gezi düzenlendi.

İŞVERENDEN TEHDİT

TPAO Bölge Müdürlüğü de iş bırakma ve iş yavaşlatma eylemlerine katılan işçiler hakkında yasal işlemlerin yapılacağını, işçilerin eylemlere katılmamalarının vurgulandığı bir yazıyı bölge binası girişine astığı görüldü. (Adıyaman/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Umudumuz Blokta

SONRAKİ HABER

AKP Cihanbeyli ilçe yönetimi istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa